Съдови хирурзи от София и Виена извършиха рядка съдова операция при едногодишно дете с аневризма на артерията на китката и му дадоха шанс за пълноценен живот.
Аневризмите са
патологично разширени,
подобни на балонче
участъци на
кръвоносния съд
Това носи потенциален риск все по-изтъняващите стени на артерията да се разкъсат под въздействието на променящото се налягане от кръвния поток.
Първоначално не се знае, че причината за подутина на ръчичката на малкия Тами е в резултат на съдов проблем. Увеличаващата се подутина изглеждала като киста. Впоследствие с поредица от високотехнологични изследвания се установява, че става дума за проблемно разширение на радиалната артерия на китката.
Екипът на доц. Стефан Стефанов (на снимката горе) обединява усилията си с лекари от клиниката на проф. Васил Червенков и заедно с гостуващия специално за интервенцията проф. Томас Холценбайн от Виена се заемат с лечението на изключително рядката патология. За последните 40 години в научната литература са описани едва 12 подобни случая, като по данни на хирурзите 3 от операциите са заваршили с прекъсване на критично засегнатата артерия.
В историята с българското дете благодарение на точната и бърза диагностика и на
успешната хирургична
интервенция, плод на
обединените усилия
на три болници,
лечението на малкия пациент завършва успешно.
Щастливата развръзка идва след внимателно планирана и виртуозно изпълнена микрохирургична операция.
Съдовите специалисти изрязват аневризмата и възстановяват екстремно тънката артерия - в зона, в която е едва 1,5 милиметра, чрез т.нар.
термино-терминална
анастомоза - сложно
свързване на артерията
със съответната вена
В съвременната медицина техниката има широко приложение освен в съдовата и в коремната хирургия. Микрохирургията извършва анастомози, които са много сложни - преди са се смятали за невъзможни.
След кратък болничен престой едногодишният Тами е изписан в добро здраве и с проходима артерия, съобщават от екипа.
Коментари