Неврологичните симптоми, съобщавани при остър COVID-19, най-често включват загуба на вкус и мирис, главоболие, инсулт, делириум и мозъчно възпаление. Поне към момента изглежда, че няма обширна инфекция на мозъчните клетки от вируса. Според преобладаващите мнения неврологичните ефекти могат да бъдат причинени от имунна активация, невровъзпаление и увреждане на мозъчните кръвоносни съдове.
Въпреки масовата представа, че загубата на вкус и обоняние не е част от най-новите варианти на вируса, тези сетивни проблеми остават сред честите ефекти от инфекцията.
Съобщава се дори за продължителност над 6 месеца след боледуването и хипотези, че при някои хора може да останат като трайно увреждане.
Впрочем това е наблюдавано и преди, предимно като усложнение на грип.
Острата коронавирусна инфекция може да доведе и до други дълготрайни ефекти, които общо се наричат
дълъг COVID
или пост-COVID,
и може да
включва голямо
разнообразие
от симптоми
в нервната
система
Варират от загуба на вкус и мирис, нарушена концентрация, умора, болка, нарушения на съня - включително натрапливи кошмари, вегетативни разстройства и/или главоболие до психологически ефекти като депресия или психоза.
Острата мозъчносъдова болест, особено исхемичният инсулт, се очертава като сериозно усложнение на инфекцията.
Натрупването на данни за пациенти с инсулт, свързан с COVID, хвърли светлина върху спецификите на клиничното протичане.
Такива особености включват
склонност
към запушване,
непроходимост
на големи
мозъчни съдове,
която лекарите наричат оклузия и често се изявява на иначе рядко засягани региони. Обратно, мозъчната венозна тромбоза, изглежда, е по-рядко срещана, смятат италиански учени, публикували проучване за т.нар. COVID инсулт. Установили са го при
1-3% от всички
пациенти с COVID
в болница и 6%
в интензивните
сектори
Повечето са били над 60-годишни със съдови рискови фактори, но се събощава и за по-млади пациенти с инсулт, които до момента са били в добро сърдечно здраве. Повечето инсулти настъпват в сравнително тесния прозорец до 21-ия ден от началото на инфекцията.
Инсултът рядко е бил първа проява на COVID-19. Най-ранните случаи обикновено са около 10 дни след респираторните симптоми.
Описани са и атипични дисекция на каротидната артерия. Както и съпътстващи дълбоки венозни тромбози и белодробна емболия.
Без да има еднозначно обяснение на причините за инсулта в контекста на коронавирусната болест, учените предполагат няколко възможни патогенетични пътеки, без да изключват да има комбинация от фактори. Сред тях на първо място е
повишената
съсирваемост
на кръвта от
цитокинова буря,
което води до образуване на тромби. Друг провокативен фактор може да е възпалението на стените на кръвоносните съдове в резултат на борбата с вируса. Много вероятно е да имат принос и клинично значимите аритмии, докладвани при 10% от пациенти в COVID отделенията и до 40% от настанените в интензивно отделение.
Проучванията продължават и със сигурност хипотезите ще бъдат допълнени. Практическият смисъл е клиницистите да имат предвид възможността за инсулт в рамките на COVID. (24часа)
Коментари