- Микрочастиците полипропилен са били в дихателните органи на 1 от 13 оперирани пациенти във Великобритания
- Седмици по-рано наличието на микропластмаса бе установено и в човешка кръв от нидерландски учени
За първи път в дробовете на живи хора бяха открити микрочастици от пластмаса, което доказва, че ги поемаме със замърсения въздух, съобщиха световните медии. Това става само две седмици след съобщението, че същите частици са открити за първи път и в човешка кръв.
Микропластмаса е била намерена в почти всички проби, взети от белите дробове. Според учените този тип замърсяване е повсеместно на планетата – от връх Еверест до дъното на океана, което прави опасността за населението неизбежна и буди сериозна тревога за последиците върху здравето на човечеството.
Пробите са били взети от белите дробове на 13 пациенти, подложени на операция, и 11 от тях са се оказали засегнати, съобщава в. “Гардиан”. Най-честите замърсители били полипропиленът, използван в различни видове опаковки и за производство на тръби, както и PET (полиетилен терефталат) за направа на бутилки. Но
имало още
найлон, идващ
вероятно от
дрехи,
както и смоли, налични в разбити пътища, бои за маркировка или в каучука на автомобилни гуми.
“Не очаквахме да открием най-голям брой частици в долните участъци на белите дробове, нито частици с такива размери - казва Лаура Садофски от медицинското училище “Хъл Йорк” във Великобритания, която е водеща на изследването. – Изненадващо е, защото дихателните пътища са по-тесни в долните части на белите дробове и бихме очаквали частици с подобни размери да бъдат филтрирани или уловени, преди да стигнат толкова надълбоко.” На размер откритите частици са били по-малки от 0,003 мм и е бил използван спектроскоп, за да се установи видът на пластмасата, уточнява “Гардиан”.
Според в. “Дейли мейл” находката е от 39 частици – значително по-голямо количество в сравнение с предишни лабораторни тестове. 11 от тях били в горната част на дробовете, 7 – в средната, а 21 – в долната.
В пробите
имало 12 вида
пластмаса,
откривана при опаковки, бутилки, дрехи, въжета и при различни производствени процеси.
Хората поглъщат микрочастиците, като дишат замърсения въздух, но също чрез храната и водата. Микропластмаса е била откривана в плацентата на бременни жени, а при бременни мишки е установено, че те преминават бързо през белите дробове и достигат до сърцето, мозъка и други органи на ембриона.
При две предишни изследвания високи нива на микропластмаса бяха открити в бели дробове при аутопсия на починали, припомнят изданията. При едно от тези проучвания в Бразилия е открито замърсяване в 13 от 20 анализирани проби. Те били взети от хора на по-голяма възраст от тази на участниците в сегашното изследване.
Значително по-ранен американски експеримент от 1998 г. при пациенти с рак на белите дробове открива пластмаса и растителни фибри (като от памук) в 100 от пробите. Раковите тъкани съдържали 97% фибри, а здравите – 83%.
Само преди седмици за първи път микропластмаса бе открита от нидерландски учени в човешка кръв. В изследването на амстердамския свободен университет участваха 22-ма доброволци. Взетата от тях кръв е била тествана за няколко вида пластмаса чрез използване на създадени специално за целта технологии. Микропластмаса е открита у три четвърти от участниците. Тя е била в сравнително малко количество – средно около 1,6 микрограма на милилитър. При повечето е открито наличие на PET пластмаса. Допълнителни анализи трябва да установят какви са последиците за организма от шокиращото откритие, но се предполага, че микропластмасата
уврежда
човешките
клетки
Изследването показа, че чрез кръвообращението частиците се движат из цялото тяло и могат да се отлагат в органите.
Микропластмасата е вече толкова разпространена, че ние
поглъщаме по
7000 частици
всеки ден,
гласи ужасяващият резултат от проучване, направено миналата година. Това е 100 пъти над очакванията, което може да постави заплахата за човешкото здраве на нивото на азбеста и тютюнопушенето. Учените използвали изключително чувствителна апаратура, за да “уловят” частици, по-малки от 10 микрона – една десета от дебелината на човешки косъм. Най-голямата концентрация била засечена в стаята на 8-годишно момиченце, защото леглото, килимът и меките му играчки били от синтетични материи.
Информацията от сегашното изследване може да бъде използвана за създаване на реалистични лабораторни условия за проучване на ефектите върху човешкия организъм. Страховете са, че освен собствения вреден ефект микрочастиците пластмаса може да вкарват в организма и редица други токсини от околната среда, по-специално вредни метали като оловото, а също органични замърсители като различни пестициди и диоксини. А за които е известно, че са канцерогенни и предизвикват репродуктивни проблеми и смущения в развитието.
Коментари