"Заболях от COVID-19 в началото, когато нищо не знаехме за болестта. Протече тежко. Тежкото преминаване на заболяването при мен не беше свързано с други мои заболявания". Това каза в предаването "Лице в лице" по Би Ти Ви доц. Дончо Дончев от ВМА.

След като преболедува  коронавируса, той не само става редовен донор на плазма, но и дава две години поред дежурства в COVID отделението на ВМА. „COVID зоните бяха една фронтова линия“, каза лекарят. Според него сега е моментът да се почете паметта на 120 медици, загубили живота си по време на пандемията, с изграждането на паметник. „Забравата покрива тази саможертва. Време е да се помисли за някакъв материален символ на тази саможертва“, призова доц. Дончев.

"По време на първата вълна в нищо не прекалихме с мерките, защото всички предприеха подобни мерки. Това не беше преувеличено. В момента никой не е обявил край на пандемията, има край на чест от мерките", посочи той.

"От третата вълна нататък политиците не се вслушват в медиците, така че решенията са по-скоро политически, а отговорността е лична - да спазваме елементарна хигиена. Така че неспецифичните мерки на предпазване си остават на съвестта на хората. Съветвам хората да носят маски например в градския транспорт и на места, където има по-голямо стълпотворение", допълни доцентът.

„Благодарение на това, че има много ваксинирани се дава възможност да не натоварим здравната си система. Страхът не трябва да се насажда, но не бива и да се пропагандира безотговорност. Ако човек се разболее в средна или тежка форма се появява и страхът“, каза лекарят.