Учени: Ако с тях свикнеш още от бебе, здравословният навик се запазва за цял живот

Почти всеки родител е водил неравната битка да накара детето да си изяде зеленчуците на обяд. Учените са категорични - ако майките хапват повече от тях по време на бременността, малкият човек също ще ги хареса.

Изследване на екип от американски и френски специалисти стигна до извода, че поне три порции растителна храна дневно при жените, очакащи дете, повишава после апетита за тях на децата до 6-годишна възраст. 

Поддържането на такъв

хранителен режим и по

време на кърменето

също помага,

казват авторите на проучването. Според тях нагарчащите зеленчукови вкусове, пренесени в утробата и в майчиното мляко, могат да оформят хранителните предпочитания на малките, докато растат. Експертите вземат предвид и факта, че майки, които обичат и държат на зеленчуците, притискат децата си да ги ядат по-често и дават личен пример, пише британският в. “Дейли мейл”.

Макар и с доказана полза за здравето, само една пета от подрастващите във Великобритания изяждат препоръчаните от здравните служби 5 порции дневно. А храненето, богато на листни зеленчуци и плодове, укрепва имунната система, пази от затлъстяване и дори от някои видове рак.

Учени от Род Айлънд, Колорадо, и френския университет Париж-Сакле

са изследвали 700 жени

от 2005 до 2007 година

по време и след бременност. Шест години по-късно са анкетирали майките какво количество зелени храни дневно са приемали в този период и какво количество са консумирали децата им от 6 месеца до 6 години. Резултатите от теста бяха публикувани наскоро в медицинското издание Appetite. В течение на година децата на жени, включващи в менюто си повече зеленчук и плод, са изяли от тях 35 порции повече от тези на майки, които избягват подобни храна.

Според изследователите, ако със зеленчуците свикнеш още от бебе, този здравословен навик се запазва и по-късно в живота. “Вродените предпочитания, които отхвърлят зеленчуковия вкус, стават бариера за консумацията на такива храни както в детството, така и през целия живот”, обясняват авторите на теста. Доказателствата сочат, че ако приемът на зеленчуци от майките пренатално и постнатално се увеличи, това може да бъде ефективна стратегия за повишаване на консумацията им и от техните бебета.