В случай на инфекция с варианта омикрон на коронавируса е важно да се забележи навреме кога човек започва да развива пневмония. Това е доста сериозно и опасно заболяване, което изисква лечение в болница. При какви признаци може да се подозира пневмония, обяснява руският кардиолог д-р Анна Кореневич.

Специалистката отбеляза, че високата температура не означава непременно наличие на пневмония. При някои хора - по-възрастни, пациенти с отслабнал имунитет или деца, температурата може да бъде напълно нормална или субфебрилна (повишена) – от 37,5 до 38 градуса.

При омикрон почти половината от хората кашлят и се плашат силно, като си мислят, че това е признак на пневмония, допълва лекарката. Кашлицата обаче според нея съвсем не е задължителен симптом за пневмония, както и липсата ѝ не изключва вероятността за белодробро възпаление.

Всъщност важен сигнал за пневмонията е задухът, недостигът на кислород, който се проявява в това, че пациентът започва да диша често, а въздухът не му достига дори когато е в покой, подчертава докторката. Тя уточнява още, че трябва да се измери сатурацията на пациента: ако насищането на кръвта с кислород е под 93, тогава вече може да се подозира пневмония. В допълнение за пневмония може да

подсказва и дихателната

честота в покой,

ако тя е със стойност над 22 вдишвания в минута.

Трябва да се внимава и ако човек е болен от 4-5 дни и на пръв поглед сякаш нищо сериозно не се случва, но има много силна слабост, интоксикация, нарушение на съня, твърде много летаргия или повишена възбудимост, предупреждава кардиологът.

Особено характерно за пневмонията е спадането на кръвното налягане. И това често се случва при възрастни хора, които преди това са имали високо кръвно налягане, отбелязва специалистката.

Пневмония може да се подозира при три признака: силна слабост в продължение на няколко дни, липса на кислород в кръвта (ниска сатурация) и висока честота на дихателните движения в покой, обобщава д-р Анна Кореневич.

Опасността при вирусната пневмония е непредсказуемостта. Не може да се предвиди как ще протече заболяването при болния. Случва се пневмония с първоначално малко огнище да е трудна: симптомите и увреждането на белодробната тъкан бързо да се увеличават. Възниква животозастрашаващо състояние.

Ако е тежка вирусната пневмония, може

да доведе до фиброза в белите дробове

(белодробната тъкан се заменя със съединителна). При нея се наблюдава постоянна кашлица, бърза уморяемост и затруднение при обикновена физическа активност.