Някои съставки не трябва да проникват през слъзните каналчета към носа и гърлото, помага лек натиск върху вътрешния ъгъл

Приложението на капки е основен метод в лечението на редица очни заболявания. Лекарствените вещества проникват в окото при контакт с очната повърхност и въздействат върху очните тъкани. Капките се използват при редица патологични процеси: глаукома, повърхностни и вътреочни инфекции и възпаления, очна алергия и други. При някои заболявания може да се наложи поставяне на капки дори на всеки час за известен период.

От основно значение е приложението на антибиотичните капки, изписани след оперативно лечение (катарактна хирургия). Така се

осигуряват предпазване от инфекция

и благоприятно протичане на следоперативния период.

От друга страна, чрез очната повърхност могат да навлязат в организма болестни причинители, като вирусни фарингоконюнктивити, ковид инфекция и други. Доказано е, че коронавирусът може да попадне в организма през лигавицата не само на устата и носа, но и през очната конюнктива. Въпреки че най-малко се коментира заразяването през очите, вирусът може да стигне до дихателните пътища и белия дроб чрез слъзната течност, която преминава от окото към носа и гърлото по слъзно-носния канал.

Най-разпространеното заболяване на съвременната цивилизация, при което е необходимо поставяне на очни капки (изкуствена сълза), е т.нар. сухо око. Голямата му честота е свързана и с променената възрастова структура на населението в света. Този синдром се дължи на разнообразни причини, които водят до нарушаване на физиологичните качества на слъзния филм.

Към 50-годишна възраст продукцията на сълзи у човека намалява, а към 75-годишна възраст почти всички страдат от някаква степен на сухота в очите. Причините за нея са много - прием на лекарства срещу високо кръвно налягане, на хормонални или противозачатъчни медикаменти, на лекарства против алергии, на успокоителни лекарства и други.

Разновидност на този синдром е “компютърното око”, което се наблюдава при млади хора, дори при деца. То е свързано с продължителна работа пред екрани и взиране в смартфоните. При такива условия човек мига по-рядко, което води до разкъсване на слъзния филм и поява на оплакване. Климатици на работното място или у дома, замърсена околна среда и други са допълнителни рискови фактори. Симптомите на заболяването са

дразнене, чувство за

наличие на чуждо тяло

в окото, зачервяване и дискомфорт. Отстраняването на очната сухота става с помощта на поставянето на изкуствени сълзи под формата на капки или различни гелове. Препоръчва се прилагането им 2-3 пъти дневно, главно сутрин и вечер (или по лекарско предписание). Ако болестта не се разпознае и се предприеме антибиотично или кортизоново лечение, то би могло да влоши състоянието. Затова при появата на изброените симптоми трябва да се проведе веднага консултация с офталмолог.

С помощта на въпросник с 63 позиции, включващи придържане към лечението, оплакване от сухо око и приложение на системни медикаменти, 80% от проучените болни са съобщили за спазване на лечението. Оплаквания от сухо око са изтъкнали 35% от тях, депресия и стрес - 60%.

Докато при сухото око нередовното поставяне на предписаните капки не представлява сериозна опасност, то антиглаукоматозните капки са главното лечебно средство при заболяването от глаукома (водеща причина за необратимо увреждане на зрението и слепота в света). Ако очният специалист е предписал приложение на антиглаукоматозни капки, те трябва абсолютно задължително да се прилагат, независимо от неудобствата и затрудненията при поставянето им.

Една от основните пречки за неспазване на лечението на глаукома е липсата на подобрение на състоянието в резултат на лечението. Друг проблем е затруднението на пациентите при поставяне на капките. При установяване на глаукомна прогресия трябва да се обсъжда и вероятността от неправилно поставяне на капките. Проведено е проспективно наблюдение при глаукомно болни с увреждане на зрителното поле. Пациентите са заснемани как си поставят капките. Лекарите са осигурили на пациентите огледало, накланящ се стол и им е предложено да си поставят капките по обичайния за тях начин. Пациентите са попълвали и въпросник. 1/3 от болните не са успели да си капнат капка, останалите са успели да поставят само по 1 капка. Неправилното ползване на капките има и икономически аспекти. В резултат на това проучване е преценено, че пациентите трябва да бъдат обучавани как да ги поставят, за да не ги разхищават. Да не се забравя, че те често са с увредено зрение и ако глаукомата прогресира, трябва да се насочим главно към неволно неспазване на лечението поради неумението да се поставят капките.

Правилно поставяне на очни капки

 Назначените ви от очния специалист капки е необходимо да се поставят точно според указанията по отношение честота на поставянето и продължителността на лечението. Също така трябва да се запознаете подробно с листовката и указанията от производителя.

Необходимо е предварително много добре да измиете ръцете си и да ги подсушите с тъкан без власинки. Най-удобно е да седнете и да имате пред себе си огледало.

Главата ви трябва да е леко наклонена назад и към страната на окото, в което ще поставяте капките. С едната ръка изтеглете долния клепач надолу, за да се открие очната лигавица – конюнктивата. Така ще се получи пространство, към което трябва да насочите капкомера. Много е важно да не го доближавате много плътно до окото и в никакъв случай да не го докосвате!

При натиск върху шишенцето, отделете 1-2 капки – окото не може да поеме повече. След накапването затворете окото за 5-10 секунди. Някои съставки на очните капки могат да предизвикат системни прояви, ако проникнат през слъзните каналчета към носа и гърлото (например съдържащите бета-блокери, атропин и други). В такива случаи очният специалист ще ви покаже как да избегнете това: чрез лек натиск върху вътрешния ъгъл на окото и накланяне на главата настрани, за да се осигури изтичане на излишното количество капки. По-удобно е особено в началото на лечението с очни капки да помолите ваш близък да ви помогне и постепенно сами да се научите.

*Акад. Петя Василева е ръководител на специализираната болница за лечение на очни болести “Акад. Пашев”.