При ранна диагноза и лечение много видове рак са лечими
Дали е препоръчително да се включите в скрининг за някой от видовете рак, зависи от вашата възраст, здравето, фамилната история и установените консенсусни насоки за превенция. Различните скринингови тестове имат специфични изисквания, така че е важно да ги обсъдите с вашия лекар. Консултантите на платформата Уебмед предлагат ориентировъчна информация дали може да се нуждаете от скрининг и как се извършват тестовете.
Шансът за добър изход от злокачествено заболяване зависи най-вече от ранното диагностициране и адекватно лечение. Българските лекари са много квалифицирани и разполагат с модерна апаратура и терапии. При диагностициране в ранни стадии много видове рак са лечими.
Скрининг за рак
на белия дроб
Може да се нуждаете от него, ако сте на възраст 50-80 г., ако имате история на тютюнопушенето от 20 пакетогодини и пушите и в момента или сте се отказали през последните 15 г. Медицината измерва в пакетогодини количеството, което човек е изпушил през дълъг период от време. За да изчислите своите, умножете броя на кутиите цигари, които сте пушили на ден, по броя на годините, които сте пушили. Има няколко теста, чрез които се установява дали белите ни дробове функционират нормално.
Образното изследване на белите дробове има за цел да открие на ранен етап изменения в тъканта им. Най-ефективно при откриването на рака на белия дроб в ранен стадий е сканиране с нискодозова компютърна томография. При него се използват ниско натоварщо рентгеново лъчение и компютърна технология, за да се направят множество снимки на гръдния кош. Други видове са рентгеновите снимки и стандартните компютърни томографии.
Колко често да се подлагате на скрининг за рак на белия дроб, ако сте в рискова група? Веднъж годишно или по-често по препоръка на лекаря.
Скрининг за рак
на гърдата
За такава профилактика трябва да мислят всички жени над 40 години. Станадартното изследване е рентгеновата мамография, много често лекарят специалист я съчетава с ехографски преглед. Може да е необходимо изследването да се повтаря всяка година или по-често в зависимост от риска и особено за жените с близки роднини с рак на гърдата или яйчниците.
Скрининг за рак
на кожата
Кой може да се нуждае? Основно хората с по-висок риск от меланом – най-смъртоносната форма на кожен рак. В тази група попадат тези, които през живата си са били изложени на много ултравиолетова светлина от слънцето или от солариум; хората с много бенки; всички със светла кожа, лунички или светла коса. Както и хора с близки кръвни роднини, болни от меланом или друг вид рак на кожата.
Прегледът включва внимателено оглеждане на кожата, включително на скалпа, за съмнителни признаци.
Можете също да проверявате най-малко на половин година сами кожата си за нови петна и бенки, както и за промени в старите.
Ето за какво да следите.
Асиметрия на петната и образуванията по кожата може да е сигнал за опасни промени.
Назъбени краища - такива лезии изискват консултация с дерматолог или онкодерматолог.
Необичаен или много тъмен цвят на нови петна и бенки. Също и подобни промени при старите.
Голям диаметър - за голям се приема диаметър, който на око определяме като превъзхождащ грахово зърно.
Отговорете си и на въпроса дали се е променила някоя бенка или петно от предишния оглед. С масовия достъп до цифрова фотография и умни телефони сравненията стават много лесни. Просто на добро осветление снимайте различните повърхности на тялото си - гърдите, гърба, корема, краката и ръцете, за контролно сравнение при евентуални промени.
Идеалният вариант е самостоятелният оглед да се прави всеки месец, а специализираният от лекар - пролет и есен.
Скрининг за
рак на главата
и шията
Препоръчителен е за хората, които редовно пият алкохол, пушат или са прекратили, но след дълъг “стаж” в миналото.Веднъж годишно е добре тези хора да се консултират с лекар и зъболекар за съмнителни промени и аномалии в носа, устата и гърлото. Ако открият нещо необичайно, може да препоръчат допълнителни изследвания.
Има и други видове важни профилактични прегледи, които след навършването на определена възраст са желателни, дори и без оплаквания. Такива са изследванията за рак на дебелото черво, на шийката на матката и простатата.
Мамографските изследвания у нас са част от безплатните профилактични прегледи за здравно осигурените жени във възрастта от 50 до 69 г. Подробна информация за безплатните профилактични прегледи – честота, обем на прегледите и изследванията, предвидени за различните възрастови групи, може да намерите на страницата на Националната здравноосигурителна каса.
Коментари