Мускулите биват три вида - напречно-набраздени, гладки и сърдечният мускул, който е самостоятелна категория. Различават се както по анатомичния си строеж, така и по начините, по които се осъществява съкращението на влакната. Напречно-набраздените мускули са волево контролирани, докато върху гладката и сърдечна мускулатура нямаме никакво съзнателно влияние.
Болката в мускулите най-често се свързва с напрежение, преумора или мускулни травми по време на тежки физически активности. Може обаче да произтича и от множество други причини. Ето някои от най-разпространените:
Наранявания
Не е необходимо да има открита рана, за да е налице некроза на мускулната тъкан. При усилия, които надвишават способността на мускулите да се съкращават, те могат да се скъсат. Така ефектът е почти сходен с нараняване, защото в околните меки тъкани се отделят характерни за вътрешността на мускулното влакно вещества. Едно от тях е креатинин-киназа. Концентрацията на този ензим се проследява при всички клинико-лабораторни изследвания. Повишението й е водещо за доказване на вътрешна мускулна травма. Мускулите могат да се наранят по два механизма. При първия съкращението е твърде рязко и бурно и води до разкъсване. При втория мускулите са могли да издържат на съкращението, но напрежението, което го е предизвикало, е продължило твърде дълго. Лечението е с умерено движение. Когато мускулът работи, през него преминава кръв, а тя има очистващи, лечебни функции. Типичен пример е мускулната треска, при която натрупаната млечна киселина, която предизвиква болката, се отмива от кръвта при леко раздвижване.
Рабдомиолиза
С този термин се обозначава разрушаването на мускулните тъкани. Освен при травми то може да се получи и при следните състояния: алкохолизъм, особено във фаза на тремор, треперене на ръцете; повишена функция на щитовидната жлеза с непоносимост към горещини; топлинен удар; исхемия - недостиг на кислород поради запушване на артерия, дълбока венозна тромбоза; припадъци; невролептичен, малигнен синдром; изстудяване и треперене от студ; свръхдоза от кокаин, амфетамини, хероин и др. Основните симптоми освен болка в мускулите са умора, болки в ставите, припадъци, наддаване на тегло. Лечението е най-добре да се осъществява в болнични условия, с вливане на течности, корекция на концентрацията на електролитите.
Инфекции
Един от първите симптоми на грипа е именно болката в мускулите. В най-висока степен са засегнати мускулните групи на раменния пояс, но нито едно мускулно влакно не е застраховано при компрометирана имунна система или силно вирулентен болестен причинител. Друго важно вирусно заболяване, засягащо мускулите и водещо до парализа, е полиомиелитът. Ваксинацията се осъществява още в ранна детска възраст. Други инфекциозни заболявания, протичащи с интензивни болки в мускулите, са лаймската болест, която се получава при ухапване от кърлеж; малария - пренасяна чрез комари; трихинелоза - паразитно заболяване, при което човек се заразява след консумация на заразено месо; Ку-треска и др. Отделна група възпалителни заболявания в мускулите са мускулните абсцеси, при които се образува гнойник вътре в самия мускул, налагащ оперативна намеса.
Дерматомиозит
Това заболяване има неясна етиология. Най-често се появява при деца от 5- до 15-годишна възраст или при възрастни между 40 и 60 г. Жените са застрашени. Основните симптоми са мускулна слабост, схващане, болезненост. Често се появява пурпурен обрив, който понякога е пеперудообразен. Може да засяга горните клепачи. Състоянието се съпътства с трудно преглъщане, задух, зачервяване на кожата или възпаление. Подобно по своя характер заболяване е полимиозитът, само че при него липсват обривите, а на тяхно място има тремор. При лечението се набляга на кортикостероидите, както и на противовъзпалителните, нестероидни медикаменти. Необходима е навременна намеса поради опасността от усложнения. Сред тях са остра бъбречна недостатъчност, злокачествено израждане, миокардит, артрит, белодробни заболявания.
Лупус еритематозус
Това автоимунно заболяване засяга множество органи, между които сърцето, бъбреците, ставите, кожата. Може да започне с обриви, подобни на тези при дерматомиозита, и със сериозни болки в мускулите. Болезнеността в рамената и краката се обостря при студено време. Лечението е с кортикостероиди и други препарати. Осъществява се от ревматолози.
Кога е задължителна консултацията с лекар?
Ако мускулната болка продължава повече от три дни. Ако болката е изключително остра и не може да се обясни с някаква обичайна причина. Ако е налице някаква инфекция, подуване, зачервяване и болезненост около мускула. Ако има следи от ухапване на кърлеж или друго подобно насекомо. Ако болката е във връзка с началото на лечение с медикамент, понижаващ холестерола в кръвта, като например статин или против високо кръвно - АСЕ инхибитори и др.
Коментари