На въпроса на читател на в. "24 часа" отговаря доц. Георги Ангов, невролог в Александровска болница.

Най-често причина да се вие свят в легнало положение е състояние, наречено доброкачествен позиционен пароксизмален световъртеж. То възниква заради натрупани кристали калциев карбонат (отолити) в части на вестибуларния апарат, наречени полуокръжни канали.

Често причината те да се появяват и натрупват там остава неясна. В някои случаи е след черепно-мозъчна травма, дълго залежаване, продължителни зъболекарски манипулации и др.

Основна проява на тази болест са пристъпите на световъртеж - кратки, но интензивни. Те се появяват при промяна на позицията на главата.

Най-честите позиции, провокиращи световъртежа, са: лягане в легло, обръщане в легнало положение, повдигане или навеждане на главата. Пристъпите траят до 1 минута и много често са съпроводени с гадене и повръщане.

Диагнозата се поставя със специално изследване на вестибуларния апарат, наречено отоневрологично. При него се определя коя точно структура на апарата е засегната и в каква степен.

Поставянето на диагноза е от критична важност за лечението. То се  свежда до специални упражнения, при които натрупаните кристалчета се изчистват от полуокръжните канали и се връщат на мястото им.

Доброкачественият позиционен световъртеж понякога е доста инвалидизиращ, но е 100% лечим.

Подобни пристъпи от световъртеж в легнало положение могат да бъдат причинени и от сериозни болести, като мозъчни тумори или инсулти, но тяхната честота е изключително малка.

При всяка поява на световъртеж човек трябва да търси лекар, за да получи адекватна помощ.