Преживяла съм много вирусни епидемии, имунизацията е единственото ми оръжие, казва епидемилогът д-р Валентина Цанева от болница "Тракия"

- Д-р Цанева, при растящ брой заразени с COVID-19, а в някои държави вече се поставя трета доза, хората се питат колко дълго ги предпазва ваксината?

- Ваксини се прилагат от по-малко и година и няма отговор на въпроса. Но е доказано, че за ваксинираните е намален рискът от тежка болест, прием в болница и смъртен изход.

- Какъв процент от ваксинираните се разболяват? Той ще расте ли заради нови варианти на вируса щамове?

- Ваксината не дава 100% гаранция. Тя рязко намалява вероятността за дихателна недостатъчност и реанимация. Различни проценти се съобщават. По данни на РЗИ към 12 август 0,06% от ваксинираните в София са се заразили. 10 са приети в болница. Всички са с лек COVID-19 и няма нито един починал.

- А как така ваксина от миналата година хваща щам от тази?

- Вирусите се променят при репликацията си. При новите варианти на вируса се променя част от него. При ваксините се залага на създаване на антитела спрямо консервативни участъци от генома, които да предпазват от целия вирус. Например ваксината срещу хепатит В съдържа малка част от генома на вируса. Но антителата срещу нея предпазват от целия вирус, макар че по света има различни генотипове и варианти на вируса.

Ваксините срещу грипния вирус се подновяват ежегодно след анализ на циркулиращите щамове. Възможно е при коронавируса да се наложи подобен подход. 

- За кого е нужна консултация с лекар за избора на ваксина?

- Всеки има право да се консултира с лекар. Лекарите трябва да препоръчват активно ваксината на всички рискови групи – хора над 60 г., с придружаващи болести – диабет, сърдечни, хронични, белодробни, затлъстяване, онкологични и др., които биха утежнили инфекцията.

- Децата бяха най-слабо засегнати от населението при първите вълни. Защо над 12-годишна възраст трябва да се ваксинират?

- САЩ съобщиха за повишена заболеваемост от коронавируса сред децата, увеличен брой на хоспитализирани деца, деца в интензивни отделения и интубирани. А ваксините предпазват от тежка болест. Какви биха били аргументите на родителя против ваксината, ако детето му се разболее и се налага лечение в интензивно отделение и интубация?

- Вие ваксинирахте ли се и защо?

- Аз съм от първите. Като специалист по заразни болести съм преживяла епидемии от вируси като хепатит, полиомиелит, паротит, морбили, грип, менингит. Видяла съм всички негативи. Единственото ефективно оръжие за предпазване от тези епидемии са ваксините. Те са спасили човечеството от тежките последствия на много инфекции. При коронавируса също ваксините са единственият изход.

- Как вашата болница се подготвя за новата вълна?

- От началото на пандемията "Тракия" подходи изключително сериозно и строго за спазване на правилата за превенция от COVID. Извършва се скрининг и следим за недопускане на болнични инфекции. Проблемите са много – нямаме отделна сграда за COVID отделение, трябва да се формират екипи от различните отделения.

Лечението на COVID е много трудоемко. При експоненциално нарастване на случаите пациентите ни заливат като огромна вълна. Те са в напреднала възраст, с много болести и смъртността е висока. Всичко това води до голямо натоварване и стрес при медиците.

Има натрупана умора, не успяхме да починем нормално, има недостиг на персонал. Сигурна съм, че всички, които работят в COVID отделения, не искат това да продължава.

Визитка:

Д-р Валентина Цанева е консултант болести в болница "Тракия" и главен асистент в Тракийския университет. Била е и републикански консултант по заразни болести, докато работи в Стара Загора.

Интервюто е част от кампания на Българска болнична асоциация и лекарския съюз, фармацевтичния съюз , пациентската организация, сдружението на частните болници, Центъра за защита правата в здравеопазването, Българска асоциация на професионалистите по здравни грижи и КРИБ. Цел на кампанията е увеличаване на темпа на ваксинация в страната чрез серия от интервюта и информационни материали от авторитетни специалисти и лекари.