Витамините C, E и D се препоръчват в болничното лечение
Броят на вдишванията в минута при децата може да бъде показателен за това дали развиват COVID. Това е един от факторите, посочени в протокол за лечение на заболяването, изпратен до медиците в страната, с който “24 часа” разполага.
От него става ясно, че наличието на 30 и повече вдишвания в минута при деца над 5-годишна възраст се приема за съмнителен за коронавирусна инфекция. Този показател е изложен и за децата в по-ниска възраст, като варира от над 60 вдишвания за бебетата под 2 месеца до над 50 за кърмачетата между 5 месеца и година и над 40 вдишвания за децата на възраст между 1 и 5 години.
Сред другите критерии за децата, посочени в протокола като ориентир за медиците, са
под 92% наситеност
с кислород,
измерено в покой
с пулсоксиметър,
затруднено дишане, цианоза, периодична апнея; конвулсии; затруднено хранене и признаци на дехидратация.
Под 30 вдишвания в минута и сатурация под 93% са показатели и при възрастните за тежко протичане на COVID, пише още в протокола.
За критични се определят случаите, при които има дихателна недостатъчност, изискваща механична вентилация, състояние на шок, друга органна недостатъчност, изискваща интензивни грижи и лечение.
Иначе основните клинични прояви при всички включват обща отпадналост, втрисане с повишение на температурата, суха кашлица, запушване на носа и хрема, болки в гърлото, задух, диария в единични случаи, посочват експертите на база на събрания опит от вече над година.
В тежки случаи
пациентите бързо
прогресират до остър
респираторен дистрес
синдром, септичен шок, метаболитна ацидоза, коагулопатия и полиорганна недостатъчност.
В леката форма на COVID-19 симптомите са леки и на образна диагностика не се улавят признаци на пневмония.
Средно тежките и тежки случаи трябва да бъдат изолирани и лекувани в болница, като вероятните случаи трябва да се лекуват в отделни изолирани стаи, а потвърдените могат и в една - дава насока протоколът.
Осигуряването на достатъчно питателна храна, следене на водния и електролитния баланс, кислородотерапия и наблюдение на жизнените показатели влизат в базовите насоки за болнично лечение. Според състоянието на пациентите се наблюдават лабораторно рутинно и кръвни показатели включително, биохимични показатели (AST, ALT, креатинин, урея, CPK), коагулационен статус, газов анализ, образна диагностика.
Според насоките на протокола при медикаментозното лечение на COVID може да се прилагат схеми, използвани в предшестващите епидемии, предизвикани от коронавируси (SARS и MERS). Трябва да се има предвид, че приложението на тези лекарства в условията на сегашната пандемия показват противоречиви резултати и изследователите препоръчват да се проведат по-големи сравнителни клинични проучвания.
В препоръките на
експертите се посочват
основно два медикамента - хидроксиклорокин и ритонавир, които са разрешени за употреба в страната и могат да бъдат прилагани за лечение на тежки форми на заболяването по определена схема.
Допълнително в болничното лечение се препоръчва прилагането на витамини Е, С и D, както и на микроелементи като цинк, селен, магнезий. Целта на витаминотерапията е да повлияе оксидативния стрес.
Според протокола критериите за изписване от болницата са нормализиране на телесната температура в три последователни дни и образната диагностика да показва намаление на възпалителните процеси. При наличието на тези фактори, но все още позитивиращ PCR тест, се продължава с тестването през 3 дни до отрицателен резултат. Когато такъв се установи, е нужно потвърждението му с нов тест след 24 часа. Едва тогава изследванията могат да бъдат преустановени.
Коментари