Млякото на странната и отровна птицечовка, ендемичен за Австралия бозайник, може да се окаже ключ към решаването на проблема с устойчивите на антибиотици бактерии - разрастваща се заплаха за здравето на хората, предаде ДПА.
В изследване, окачествено като пробив, учени от Австралийската организация за научни и промишлени изследвания (CSIRO), са открили белтък, който унищожава резистентните бактерии.
"Птицечовката е толкова странно животно, че е съвсем логично и биохимията й да е необичайна", казва ръководителката на изследователския екип Джанет Нюман.
В изследване, целящо да установи защо млякото на птицечовката е толкова хранително, екипът на Нюман е репликирал белтъка в лабораторна среда и го нарекъл "Шърли Темпъл".
Подобно на ехидната птицечовката е от разред Еднопроходни - редки бозайници, които снасят яйца, но и отделят мляко за изхранване на малките. При женските липсват сукални зърна и млякото се отделя в пазвата. Така то остава изложено на действието на външни фактори, създавайки риск за бебетата от зараза с бактерии.
При анализ на млякото на птицечовката учените са засекли белтъка с уникалните антибактериални свойства. Въпреки че той е характерен само за еднопроходните бозайници, откриването му разширява познанията за белтъците като цяло.
Коментари