Високото му ниво е рисков фактор за заболявания на сърцето и кръвоносните съдове
Проф. д-р Йото Йотов, д.м., е специалист по вътрешни болести, кардиология, социална медицина и здравен мениджмънт. Завежда отделение по неинвазивна кардиология при Втора клиника по кардиология в УМБАЛ “Св. Марина” във Варна. Заместник-декан е на факултет “Медицина” в Медицинския университет “Проф. д-р П. Стоянов” във Варна. Има над 160 публикации и участия в научни конгреси, с близо 500 цитирания. Основните му научни разработки са в областта на исхемичната болест при жени, превантивна кардиология, артериална хипертония, сърдечна недостатъчност, затлъстяване и сърдечносъдови заболявания, дислипидемия, ритъмни нарушения.
Председател е на Управителния съвет на Асоциация “Сърце - бял дроб” и член на ДКБ, СУБ, ESC, EAS, EACPR, ESH. Бил е председател на работните групи по ехокардиография и епидемиология, превенция и рехабилитация към ДКБ. Има призната европейска специалност по хипертония. Член е на редколегиите на списания “Българска кардиология“ и „Сърце - бял дроб”.
Липопротеин(a), накратко Lp(a), е голям липопротеин, който се произвежда в черния дроб и участва в преноса на мазнини (наричани още липиди) из тялото с кръвта.
Lp(a) се състои от:
- липопротеин, подобен на LDL холестерола, известен още и като „лош холестерол”
- два протеина, известни като ApoB и Apo(a).
Високото ниво на Lр(a) в кръвта вече е идентифицирано като рисков фактор за заболявания на сърцето и кръвоносните съдове. Той притежава проатерогенни, провъзпалителни и протромбогенни свойства, поради които може да причини атеросклероза, инфаркт на миокарда, мозъчен инсулт, заболяване на аортната клапа и сърдечна недостатъчност.
От какво зависи нивото на липопротеин(а)
Количеството Lp(a) в кръвта е предопределено генетично. Следователно повишените стойности на Lp(a) са наследствени. Те не се влияят от възраст или пол, слабо се променят от диетата и факторите на средата.
Етническият произход може да има значение: установено е, че нивата на Lp(a) са по-ниски при някои популации, включително китайци и японци, и по-високи при други, включително африкански популации.
Има и „вторични причини, които могат да повлияят на нивата на Lp(a). Те включват състояния като хронично бъбречно заболяване, нефротичен синдром и хипотиреоидизъм.
Смята се, че 1 от 5-има човека глобално е с повишен риск от развитие на атеросклеротично съдово заболяване поради високи нива на Lp(a), което го прави най-честото генетично обусловено нарушение на метаболизма на липопротеините.
Как се диагностицират високите нива на липопротеин(a)
За съжаление, Lp(a) не се измерва рутинно в общата практика и не е част от стандартния лабораторен панел за изследване на липиди в кръвта. Здравните специалисти следва да обмислят неговото изследване при индивиди, които имат:
- преждевременно настъпило сърдечносъдово заболяване (ССЗ) или фамилна анамнеза за преждевременно ССЗ
- фамилна анамнеза за висок Lp(a)
- фамилна хиперхолестеролемия (FH)
- калцифициращо заболяване на аортната клапа
- граничен, умерен 10-годишен риск от ССЗ
- недобър отговор към лечение за понижаване на LDL-холестерола.
Общоприетото ниво на повишен Lp(a), което се свързва с нарастване на риска за ССЗ, е > 50 mg/dL (>125 nmol/L). Приблизително 20% от населението имат плазмени нива на Lp(a), които се считат за повишени.
Според водещите научни асоциации и Европейското кардиологично дружество изследването на Lp(a) трябва да се вземе предвид поне веднъж през целия живот на възрастните хора с цел идентифициране на тези, които са с много високи наследствени нива на Lp(a) >180 mg/dL (>430 nmol/L), най-вероятно имащи доживотен риск от атеросклеротично съдово заболяване, еквивалентен на риска, свързан с хетерозиготна фамилна хиперхолестеролемия.
Какво е лечението при повишен Lp(a)
Нивата на Lp(a) са генетично обусловени и остават сравнително постоянни през целия живот на човек. Нивата на циркулиращия Lp(a) са минимално зависими от възраст, пол, диета и физическа активност.
В момента най-важният начин за управление на високия Lp(a) е оптимизирането на лечението на всички други рискови фактори за сърдечни заболявания, особено прицелният контрол на лошия холестерол. Тук влизат също всички здравословни промени за подобрено общо здравословно състояние като контрола над наднорменото тегло, повишеното кръвно налягане, липсата на физическа активност, диета с високо съдържание на наситени мазнини, пушене и пиене на алкохолен концентрат.
Важни са е навременното диагностициране и лечение на други състояния, които могат да повлияят на нивото на Lp(a), като вече споменатите хронично бъбречно заболяване, нефротично бъбречно заболяване и хипотиреоидизъм.
Освен стандартните липидопонижаващи терапии засега няма одобрено специфично лечение за повишен Lp(a). Има обещаващи терапии, които са във фаза на научни изследвания и клинични проучвания, които се надяваме да навлязат в клиничната практика през следващите години.
Какво трябва да е храненето при повишен Lp(a)
В момента няма достатъчно доказателства дали промените в диетата могат да доведат до значима промяна в нивата на Lp(a), но се знае, че могат да понижат нивата на LDL холестерола, както и други липидни показатели и рискови фактори за сърдечно заболяване като кръвното налягане или кръвната захар. Здравословното хранене намалява риска от ССЗ като цяло.
Вместо фокус върху отделни храни са нужни здравословна и балансирана диета и поддържане на здравословно тегло. Примерни здравни съвети в тази посока са:
- Ограничен прием на храни с високо съдържание на наситени мазнини за сметка на такива, които са богати на здравословни ненаситени мазнини
- Ежедневен прием на свежи плодове и зеленчуци
- Пълнозърнести нишестени храни като кафяв ориз, пълнозърнест хляб или пълнозърнеста паста
- Две порции риба на седмица, едната от които мазна (като скумрия, сардини, сьомга)
- По-чест прием на растителни източници на протеини като варива - боб, леща, соя и ядки
- Избягване на сладки храни с добавени захари и подсладени напитки
- Умерена консумация на алкохол
- Включване на храни, за които е известно, че понижават холестерола, като овес и храни, обогатени с растителни станоли и стероли
Какво да помнят хората
- Повишеният Lp(a) е независим, наследствен рисков фактор за сърдечносъдови заболявания и калцифична стеноза на аортна клапа.
- Съгласно указанията на водещите кардиологични асоциации измерването на Lp(a)трябва да се вземе предвид поне веднъж в живота на всеки възрастен.
- Идентифицирането на повишен Lp(a) помага за идентификацията на пациенти с по-висок риск от атеросклеротични ССЗ.
- Допълнителният скрининг за повишен Lp(a) сред членовете на семейството може да помогне за по-ранното откриване на други лица в риск.
- Наличието на повишен Lp(a) е причина за по-агресивно контролиране на други модифицируеми рискови фактори за атеросклеротични ССЗ като LDL -холестерола с цел намаляване на общия сърдечносъдов риск.
- Lp(a) се измерва чрез обикновено изследване на кръвта, което може да бъде назначено от здравния специалист, който ви наблюдава.