Изключения да бъдат направени за учениците от 1 до 4 клас, детските градини и местата за хранене към хотелите

Действащите противоепидемични мерки, въведени на 27 ноември 2020 г., да продължат да действат до 31 януари 2021 г. като изключения да бъдат направени за учениците от 1 до 4 клас, детските градини и местата за хранене към хотелите. 

Това предложиха здравният министър Костадин Ангелов и членовете на щаба на съвещание при премиера Бойко Борисов. Миналата седмица той изиска от щаба доклад за ефективността на мерките и становище как действат, съобщи пресслужбата на МС.

„Обществото очаква от нас в следващите дни да бъде информирано, и то своевременно какво възнамеряваме да правим на базата единствено и само на медицинската експертиза - според броя на заразените, на оздравелите и др.“, Борисов.

Ангелов докладва, че за 1 седмица излекуваните от новия вирус са 18 907. „Друго положително като резултат от мерките е, че заболеваемостта спадна и вече е под 600 на 100 000 души население. Нямаме области, оцветени в черно, където е над 1000 на 100 000“, изтъкна министърът.

Въпреки това България запазва мястото си по заболеваемост в ЕС - 11-о, а по смъртност е първа.

В този контекст и след срещи със съсловни организации и компетентни органи Ангелов предложи на премиера мерките, които спират да действат на 21 декември, да се прилагат до 31 януари 2021 г. с изключение на: учениците до 4 клас да тръгнат на училище от 4 януари, да се отворят детските градини и яслите; от 1 януари да се отворят галерии, музеи, кина, театри и да работят при капацитет от 30% и през седалка; местата за хранене в хотелите да работят с до 50% заетост само за гости на хотелите с вечерен час до 22 ч.

Според Ангелов поради продължаващия силен натиск върху здравната системата е немислимо още по-голямо разхлабване на мерките. „Затова всички останали мерки, които сега действат, предлагаме да продължат да се прилагат до 31 януари като следващото им преразглеждане да бъде на 21 януари“, каза министърът.

Борисов каза, че при взимането на решения винаги се е облягал на становища на експерти. На фона на затегнатите мерки в Европа и света, според него България прилага най-либералния режим, който щади психиката и позволява свободно движение. „При настоящата ситуация и при тази натовареност на здравната система можем да удържим със сега действащите мерки и да се надяваме след празниците новите случаи да продължат да намаляват“, каза премиерът.

Той посочи, че удължаването до 31 януари. изисква държавата да даде още 250 милиона лева като компенсация на временно затворените бизнеси или тези с ограничена дейност. „Трябва да преминем през тези дни. Пандемията е непредсказуема, затова - колкото може да се пазим с дисциплина, дистанция, дезинфекция“, заяви премиерът Борисов. Той изиска всекидневно да се прилага строг контрол по изпълнението на противоепидемичните мерки, а на нарушителите – да се налагат санкции.

„Направеното предложение за удължаването на мерките е много балансирано, така ще укрепим крехката тенденция към намаляване на случаите на COVID-19, а след празниците ще обсъдим възможност да смекчим допълнително мерките“, заяви в хода на работното съвещание при премиера главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев. Председателят на НОЩ и началник на ВМА Венцислав Мутафчийски допълни, че предвид заболеваемостта към момента не може да има по-голямо разхлабване на ограниченията.

Подробности с финално уточняване на направените предложения за мерките и съответните срокове ще бъдат съобщени утре на редовния брифинг на министъра на здравеопазването и представителите на НОЩ.