Сърдечно-съдовите заболявания са водеща причина за заболеваемост и смъртност в световен мащаб. По данни на Световната здравна организация всяка година от различни сърдечно-съдови заболявания умират около 17 млн. души [1]. По данни на Министерството на здравеопазването в България сърдечно-съдовите заболявания са водеща причина за смъртност като на всеки трима души двама умират от миокарден инфаркт, мозъчен инсулт, сърдечна недостатъчност [2].

Медицинските специалисти са категорични, че ако хората знаят какъв е сърдечно-съдовия им риск, то те могат да предприемат действия, за да го намалят или дори да предотвратят настъпването на сърдечен инцидент.

Вижте една история, разказана от първо лице:

Определете своя 10 годишен риск от възникване на сърдечно-съдов инцидент, като отговорите на следните четири въпроса:

1. На колко години сте?

2. Пушач ли сте?

3. Какви са стойностите на кръвното Ви налягане (за теста е важна горната граница)?

4. Какви са стойностите Ви на общия холестерол в mmol/l?

5. Вземете под внимание и Вашия пол!

В зависимост от отговорите, които давате намерете малкото квадратче, в което попадате.

Резултати:

- Много нисък риск < 1 %

Ако попадате в тъмно зелено или зелено квадратче, вашия риск е много нисък. Поздравления!

- Нисък риск – 2%

Ако попадате в жълто квадратче, Вие имате нисък риск да получите сърдечно-съдов инцидент. Здравословната храна и физическата активност ще Ви помогнат да поддържате риска си нисък.

- Умерен риск – 3% - 4%

Ако квадратче е оранжево то Вашият риск е умерен, но не подценявайте факта, че имате рискови фактори. Не се отпускайте! С времето рискът расте, затова обърнете внимание на рисковите си фактори и се опитайте да ги контролирате.

- Висок риск – 5% - 14%

Ако квадратчето, в което попадате е светло или по-тъмно червено, Вие имате висок риск в рамките на 10 години да получите инфаркт, инсулт или друго тежко сърдечно-съдово събитие. Научете повече за рисковите фактори от статията по долу.

- Много висок риск > 15%

Ако Вашето квадратче е вишнево червено – вие сте с много висок риск. Това означава, че и Вашите рискови фактори са много. Съблюдавайте съветите на д-р Бонева и вземете навременни мерки! Вашето здраве е във Ваши ръце!

д-р Ценка Бонева, кардиолог в УМБАЛ Александровска – София
д-р Ценка Бонева, кардиолог в УМБАЛ Александровска – София

Прочетете повече за рисковите фактори и съветите на д-р Ценка Бонева, кардиолог в УМБАЛ Александровска – София:

Рисковите фактори се разделят на две основни групи: коригируеми и некоригируеми. В първата група са 4-те основни - артериалната хипертония, високият холестерол, тютюнопушенето и захарният диабет. Второстепенните са стрес, наднормено тегло, заседнал начин на живот. Към некоригируемите спадат мъжки пол, фамилна анамнеза и генетични фактори. Артериалната хипертония е в основата на редица сърдечно-съдови заболявания, като нейната прогресия води до необратими увреждания. 1,1 милиарда възрастни имат високо артериално налягане в световен мащаб, а захарният диабет е водеща причина за сърдечно-съдови усложнения. Eлиминирането на рисковия начин на живот би направило възможно предотвратяването на минимум 80% от сърдечно-съдовите заболявания.

На първо място е промяната в начина на живот: здравословни хранителни навици, повишаване на двигателната активност/спорт и спиране на тютюнопушенето са неизменна част от добрата профилактика. Едновременно с това при пациентите с висок сърдечно-съдов риск е важно предотвратяване на бъдещи събития или т.нар. първична профилактика посредством медикаменти: за контрол на артериалното налягане, холестерола, кръвната захар, както и приема на ниска доза аспирин 100 mg, ентеросолвентна таблетка, който допълнително намалява сърдечно-съдовия риск. Мястото на аспирина е при високо рисковите пациенти, особено на тези със захарен диабет, както и при вторичната профилактика при преживели СС инцидент, където контролът на рисковите фактори е даже още по-важен. Данните показват, че до 3 от 4 пациенти получават нов миокарден инфаркт в рамките на 3 години след преживян такъв, затова хората трябва да се отнасят с необходимата сериозност и да спазват назначената си терапия стриктно.

Редовният прием и правилната доза са изключително важни! Грижата за здравето е и психо-емоционален акт. Много често истинските причини, доколко хората са отговорни за себе си зависят от вътрешните им мотивация и убеденост. Много често в грижата за семейството – помагане на децата и внуци често забравяме за себе си, без да осъзнаваме, че най-голямата помощ за нашите близки е тази ние да сме здрави.

 [1] СЗО: https://www.who.int/cardiovascular_diseases/en/cvd_atlas_01_types.pdf?ua=1

[2] Министерство на здравеопазването - https://www.mh.government.bg/bg/informaciya-za-grazhdani/zdravosloven-nachin-na-zhivot/zabolyavaniya/sardechno-sadovi/ateroskleroza/