Колко да ядете за закуска, за да се ободрите и да не почувствате глад колкото може по-дълго? Дали си струва да смените кравето мляко с модерното в момента соево мляко? А кои ястия за закуска трябва да бъдат забравени?

Всички са съгласни, че закуската е задължителна. Според главния лекар на клиника "Хранене и здраве" Дария Русакова първото хранене трябва да е доста удовлетворяващо.

"Абсолютно е необходимо да се закусва! И за деца, и за възрастни, това трябва да е традиция в семейството. Защото ако човек не закусва, не започва метаболизъм, тялото не се е събудило и ще му отнеме много, за да влезе в работна форма", казва тя.

Според нея в закуската трябва да е с белтъчини и въглехидрати.

"Това могат да бъдат яйца или извара, разрешено е малко количество риба, месо или домашни птици. А за повече въглехидрати, може да допълните със салата. Или, ако се занимавате със спорт и харчите много енергия, добавете зърнени храни, някаква каша. За да стане кашата по-вкусна и усещането за ситост да остане за по-дълго, в нея сипете краве или соево мляко", обяснява Русакова.

Храната трябва да е толкова, че да не се появи тежест и дискомфорт.

Овесени ядки

А според гастроентеролога от Пятигорския медицински и фармацевтичен институт Лейла Болатчиева оптималната закуска е с овесена каша. Тя дава усещане за ситост за дълго и има защитна функция.

"Овесената каша не напуска стомаха за дълго време, обгръща стените му, има и защитна роля в допълнение към нашата слуз. Обвиващият ефект позволява на стомаха да остане в покой за дълго, няма глад, няма дразнене от собствени ензими и солна киселина", казва тя.

Според Болачиева каша може да се готви с вода и с мляко. И, ако няма проблеми, свързани с метаболизма на мазнините, може да добавите резенче масло за вкус.

За модерните кокосово, бадемово, соево и пр. млека диетолозите казват, че ако няма непоносимост към кравето мляко, да не се увличате по тях.

"За хора, които нямат непоносимост към млечните белтъци, е препоръчително да пият естествено мляко, защото само то има широк спектър от аминокиселини. А растителното мляко в този случай губи", казва диетологът Русакова.

Традиционни закуски

Сред популярните закуски диетолозите отбелязаха т. нар. английска с бекон или пържен колбас, пържени яйца, препечени филийки и боб в доматен сос. Лекарите са съгласни, че тя е приемлива, ако човек е активен. За Русакова такава закуска е противопоказана за хора, които имат проблеми със сърцето или са затлъстели.

"Ако човек е здрав и няма проблеми със сърдечно-съдовата система, няма високо кръвно, затлъстяване, ако е подвижен и спортува, тази закуска е разрешена. Но ако има проблеми с храносмилателния тракт, голямото количество мазнини и холестерол може да навреди на здравето", добавя тя.

Според Болатчиева бърканите яйца са доста добър вариант за първо хранене, тъй като дават белтъчини. А киселото мляко, също популярно за закуска,  според нея е много вредно.

"Киселото мляко много бързо напуска стомаха и може да се консумира за закуска само с нещо друго, което да остане в стомаха. Ако напусне стомаха след 15-20 минути, той продължава да работи, като отделя ензими и солна киселина. Това не е здравословно, а е вредно. Друго е, ако между храненията, ядете това кисело мляко".

Според Русакова, ако ядете сандвичи за закуска, не трябва да са с колбаси, а с месо и пълнозърнест хляб.

Зърнените закуски са много популярни при децата. Но според Русакова, ако корнфлейксът е сладък, трябва да бъде изключен, тъй като от него се пълнее.

"Корнфлейкс, ако е без захар, може. В противен случай той може да навреди на здравето и формата не само на децата, но и на възрастните. И повечето деца вече са с наднормено тегло и затлъстяване най-вероятно поради факта, че родителите на закуска им дават бонбони, сладки кисели млека, сладки сокове и зърнени храни със захар и мед", казва тя.

На закуска трябва да избягвате прясно изцедени сокове и смутита, тъй като те могат да доведат до гастрит. "Ако има предразположение към стомашна язва, гастрит, плодовите киселини могат да предизвикат обостряне."

Диетолозите са съгласни, че не бива да се закусва с храни с остър вкус: твърде пикантни, твърде солени, кисели или сладки. На празен стомах те го дразнят.

"Също е нежелателно да се злоупотребява със захарта, поничките, заливките с конфитюр. Защото ще има рязко повишаване на кръвната захар, което ще доведе до прекомерно производство на инсулин. И след час и половина захарта ще падне и чувството на глад ще бъде още по-силно, отколкото преди закуска", разяснява Русакова.

За напитките Болатчиева съветва да се пие чай, а не кафе. "Повечето хора пият кафе и най-често го пият без нищо. Така се развиват традиционните заболявания за всички любители на кафето - панкреатит, язви, гастрит", казва тя.