Гъбите са известни като храна от най-старо време и тяхното приготовление е било познато на египтяните, старите гърци и римляните.
Различават се около 200 вида гъби за ядене, но от тях само 50 са приятни на вкус. Наред с тях съществуват силно отровни гъби, някои от които се познават много трудно.
Най-добре е да се употребяват изкуствено развъждани и отгледани гъби, за които е сигурно, че не са отровни. Важно правило е да се предпочитат млади, нежни и здрави гъби, да се готвят веднага, добре да се промиват, да се измиват в солена или оцетна вода, която намалява отровността на гъбите.
Причини. Отровни гъби, от които по-важни са: червената и зелената мухоморка (последната като млада много прилича на известните печурки), царската гъба и червената главичка.
Престояването на гъбите през нощта, особено на топло място, е опасно. В стари водни гъби, с обилно месо се развиват през нощта други малки гъбички, които произвеждат силни отрови.
Признаци. При отравяне с червена мухоморка няколко часа след консумацията започват болки в корема, повръщане и диария. Може да последва и буйство.
Отравянето със зелена мухоморка е по-тежко и често завършва със смърт. Реакцията започва по-късно след употребата на гъбите с мъчително повръщане, диария, напъни и коремни болки. Краката и ръцете посиняват, има силна жажда, понякога се явява жълтеница.
Лечението трябва да се провежда по спешност в болнично заведение.
Незабавно да се окаже първа помощ при отравяне с гъби до идването на лекаря: да се предизвика повръщане, да се направи промивка на стомаха и топла висока клизма, да се даде очистително. Дава се и медицински въглен. Може да се изпие и белтъчна вода (разбит белтък от сурово яйце в чаша топла вода - изпива се наведнъж). Пострадалият да пие много течности.
При отравяне със зелена мухоморка народната медицина препоръчва да се изядат сурови мозък и стомах от заек, нарязани на ситно и размесени добре - приемат се няколко пъти дневно.
Коментари