Очите се уморяват по две причини: поради продължителна работа или поради някакво заболяване. Умората на очите е една от най-честите причини за главоболие. Премахването на тази умора е един от начините за избягване на главоболието и безсънието.

Когато умората на очите се дължи на прекомерна работа, почивката е първото средство за нейното премахване, особено ако е свързана със затваряне на очите или гледане в далечината. Плискането на очите с гореща или хладка вода също е добро средство за тази цел.

При умора на очите, придружена с болки, горещите и студените компреси са много подходящи. Намокреният в студена вода компрес се слага върху очите и челото и се оставя около 5 минути, докато започне да се загрява, след което се сменя с друг. Когато се поставя парен компрес, температурата на водата, в която се потапя, трябва да бъде 45С. Първият компрес трябва да престои много кратко - просто да се допре до лицето и веднага да се вдигне; това се повтаря няколко пъти и след това се оставя да стои няколко минути.

Парният компрес е отлично средство за премахване на сърбежа в клепачите вследствие продължително четене при слабо осветление и за премахване на тъмните кръгове под очите поради умора. Парният компрес успешно може да се замени с гореща баня на очите, която се прави обикновено с отварка от копърово семе (1 с.л. в 250 мл вода се вари 10 минути и се прецежда). Ако окото понася добре тази баня, то може да се държи отворено в топлата течност, докато е приятно. Ако окото не понася гореща баня, прави се парна баня на главата с гореща вода или с отварка от лайка, или с отварка от копърово семе - всички тези процедури се правят с особено внимание.

След банята нощем на окото може да се сложи ленена или па-мучна кърпа, натопена в чист зехтин, а отгоре фланелка и превръзка. На сутринта окото се измива с топла вода. Ако болният използва редуващите бани на очите, когато има хрема, да запушва ноздрите си с памук, за да не се замърсява водата от носните секреции.

За всички очни заболявания, макар и леки, е необходима бърза лекарска помощ, защото очният апарат е много сложен и деликатен и едно повърхностно отнасяне към неговите разстройства може сериозно да го увреди. Това, което всеки трябва да знае и да направи сам, е да даде първа помощ в спешни случаи, когато заболяването е внезапно, като удар на окото, ухапване от насекоми, изгаряне, влизане на чуждо тяло.

Възпаленото око не трябва да се трие и да се избърсва с носна кърпа. Страдащите от очни болести не трябва да гледат наблизо, а винаги по-далеч и да отбягват прашния, задимен (от тютюн или друго) и сух въздух. Гнойта да се отстранява с хладка вода или слаб чай от копърово семе. Измиването да става внимателно, а избърсването на очите да става отвън навътре, т.е. към носа, където е слъзният канал.

Възпалените и силно гноящи очи да не се превързват, защото са им нужни въздух и светлина. Когато признаците на болестта започнат да изчезват, да се намали и броят на лечебните процедури.

Разумното (природосъобразно) хранене има голямо значение за предотвратяване и лечение на очните болести. Необходимо е по време на лечението пълно въздържане от употреба на спиртни питиета, кафе, шоколад, чай и месо, маслини, яйца, козе сирене и солена риба, вместо които да се употребяват зеленчуци (без спанак и червени домати) и плодове (череши, грозде), орехи, тричав хляб, мляко и брашнени ястия без леща и кисели неща. Тютюнът безусловно да се изостави. В по-тежки случаи да се предпочита сурова храна, която съдържа витамин А, който засилва очите.