Усещането за силни удари и "прескачане" на сърцето на медицински език се нарича аритмия. С нея се обозначават нарушенията в електрическия ритъм на сърцето. Те могат да се изразяват в промяна на скоростта, честотата и последователността на активация на различните части на сърцето. Основните симптоми, които вървят заедно с аритмиите, са болки в гърдите, припадане, палпитации или силно туптене, замаяност, виене на свят, побледняване, задух, чувство за недостиг на въздух, изпотяване и промяна в пулса, който се напипва върху китката. Самият пациент може да усети как сърцето му например "пропуска" удари. Ето някои от най-важните форми на аритмия.

Брадикардия

При нея има забавяне в ритъма на сърцето, като ударите са под 60 на минута. Нормата е между 60 и 100 уд./мин. В нормални условия някои тренирани спортисти могат да имат по-ниска скорост на сърдечно съкращение. Когато обаче скоростта се забави изведнъж, това може да е сериозен проблем за организма. Механизмите, по които възниква брадикардията, са два - нарушение във формирането на импулса и проблеми на проводната система на сърцето. Тя е като електрическа мрежа, която опасва всички мускулни тъкани в него. Сърцето има уникалната способност само да генерира електрическите импулси за съкращението си. Това става в точно определен ред и йерархия. Когато този ред се наруши, всяко мускулно влакно може да се съкращава самостоятелно и тогава настъпва сърдечно мъждене - животозастрашаващо състояние.

Рискови фактори за брадикардия

Основните причини за брадикардия са от страна на тялото и на самото сърце. Сред първите са понижено количество кислород в тъканите, увеличено вътречерепно налягане, хипотермия, хипотиреоидизъм, повишено количество на калий в кръвта. Сред вторите са хронични сърдечни заболявания като исхемична болест на сърцето, амилоидоза и саркоидоза на сърцето, лаймска болест, ревматична болест на сърцето. Някои лекарства също могат да предизвикат брадикардия - бета-блокери, блокери на калциевите канали, дигоксин. Когато тя не се дължи на интоксикация, а на хронично, деформиращо сърцето заболяване, най-успешното лечение може да се окаже поставянето на пейсмейкър.

Тахикардия

При най-безобидния й вариант редът на генериране и провеждане на импулси е запазен, но работи на по-бързи обороти - синусова тахикардия. По-опасно става, когато се появяват нови, независими генератори на импулси в предсърдията на сърцето, тогава се загубва редът и възниква тахиаритмия - сърдечната честота не само е по-ускорена, но и с неправилни комплекси. Крайните варианти на този феномен са предсърдното и камерното мъждене. При тях основните симптоми са замаяност или припадък, палпитации, изпотяване и остра болка в гърдите. Състоянието е изключително опасно и изисква спешно лечение.

Рискови фактори за тахикардия

Сред най-важните фактори за появата на надкамерна тахикардия са повишената функция на щитовидната жлеза, хипертония, заболяване на митралната клапа, която отделя лявото предсърдие от лявата сърдечна камера; хронична обструктивна белодробна болест - астма, хроничен бронхит, емфизем; както и усложнения от операции върху сърцето. Сред причинителите на камерната тахикардия са предшестващ миокарден инфаркт, исхемия, понижена концентрация на магнезий, твърде висок или много нисък калий в кръвта; както и предозиране с някои медикаменти. Сред последните трябва да се отбележат кардиологичните прокаинамид, хинидин, дизопирамид, антипсихотици като фенотиазините, по-стари, трициклични антидепресанти и др.

Лечение на аритмиите

Големите рискове при аритмията са свързани с внезапна сърдечна смърт, както и образуване на тромби, които могат да запушат кръвоносни съдове в мозъка и да предизвикат инсулт. Лечението е задължително и включва личната отговорност на всеки, който изпитва симптоми като описаните в увода. Терапевтичните подходи са разнообразни и отразяват невероятния напредък на фармакологията, както и на инвазивните методики в кардиологията в последните десетилетия. Най-разумно е да се правят профилактични прегледи при кардиолози.