Отговаря проф. Стефка Петрова, консултант на в. "24 часа" по хранене и диетика от старта на здравното приложение "Докторе, кажи!" през 2001 г.
След спукване на язва на дванадесетопръстника се извършва оперативно лечение. Хранителният режим е много важен и може съществено да повлияе състоянието.
След изписване от болницата трябва да ядете често - най-малко 5 пъти на ден, като приемате малки количества храна - 200-250 грама на хранене. Тя трябва да е мека, да се дава под формата на пюрета и каши. Трябва да е богата на белтъци и витамин С, за да се стимулира заздравяването. От белтъчните храни се препоръчва прясно и кисело мляко, извара, риба, яйца (яйчен белтък) и крехки постни меса.
Плодовете и зеленчуците, добри източници на витамин С, са богати на целулоза, която има дразнещо действие, затова те трябва да бъдат обелени. Не бива да се ядат сурови, а след предварително задушаване, варене на пара, печене, след което да бъдат пасирани. Цитрусовите плодове не са подходящи. Тъй като при термичната обработка голяма част от витамин С се разрушава, препоръчително е да си го набавяте с допълнителен прием (100-200 мг дневно) под формата на хранителна добавка, най-добре като сироп.
Изключете всички дразнещи стомашната и чревната лигавица храни и подправки като: бобови храни, пълнозърнести зърнени храни, всички люти храни и подправки (чесън, лук, черен и лютив червен пипер, чили и др.). Също и съдържащи кофеин напитки (кафе, черен и зелен чай, кока-кола), газирани течности, алкохол.
Подходящи са т.нар. слизести супи. Те се приготвят при включване на овесени ядки, житни зърна, лъжица ленено семе, като съставките на супата преди консумация се пасират. Диетата може да включва плодово-зеленчукови мусове, които се приготвят от сварени и пасирани плодове и зеленчуци с прибавка на вода, мляко или нишесте.
Препоръчително е пиенето на някои билкови чайове, които подпомагат заздравяването на стомашно-чревната лигавица и имат противовъзпалително действие (лайка, сладък корен, благороден лопен). Пиенето на определени минерални води също подпомага заздравителните процеси. От бутилираните минерални води, които могат да се намерят на пазара, се препоръчват тези, богати на силиций - от Горна баня и Банкя.
Постепенно, за период от 6 месеца, диетата се разширява до преминаване на здравословно балансирано хранене, но остава изискването да се изключват или ограничават храните, които имат индивидуално дразнещо действие. Полезно е към диетата да включите редовна консумация на прясно изцеден сок от зеле и моркови, както и от сурови картофи, съдържащи вещества с противоязвено действие.
Препоръчително е санаториално балнеолечение (най-рано след 3-ия месец от операцията) при консултация с личния лекар и лекар балнеолог физиотерапевт за подкрепа на заздравителните процеси, обучение на подходящо диетично и здравословно хранене в санаториума и питейно лечение с минерални води.
Щадящ хранителен режим е желателно да се провежда всяка пролет и есен в продължение на 2-3 месеца за намаляване риска от обостряне на язвената болест.
Още съвети от специалисти за храненето четете на сайта 24zdrave.bg
Коментари