Отговаря проф. Стефка Петрова, консултант на в. "24 часа" по хранене и диетика от старта на здравното приложение "Докторе, кажи!" през 2001 г.
Изтощени от грипни епидемии, често с нарушения в имунитета, ние чувстваме така наречената пролетна умора. Храненето може в голяма степен да ни помогне да я преодолеем.
Недохранването, ниският прием на енергия и белтък потискат имунните функции. Нарушения в имунитета се наблюдават и при висок прием на енергия и мазнини. Хората със затлъстяване имат по-голям риск от инфекции, затова, ако трябва, намалете теглото си, но не прекалявайте с нискокалоричните диети. Поставяйте си разумни цели. Дефицитът на витамините А, Е, С и В6, както и на цинк, селен и желязо нарушава имунитета и устойчивостта на организма ни към заболявания. Големите количества захар също действат неблагоприятно.
През пролетта на пазара излизат спанак, коприва, лапад, киселец, салати, зелен лук и чесън, магданоз - всички богати на важни за имунитета антиоксиданти. Чесънът и лукът съдържат и сулфиди - съединения на сярата, които не само засилват имунната система, но и спират растежа на микробите, намаляват възпалителните процеси. Все още има и цитрусови плодове - портокали, лимони, мандарини, грейпфрут, също и киви. Яжте зеленчуци и плодове не по-малко от 400 грама на ден!
Рибата, месото, млякото и млечните продукти, яйцата са източниците на висококачествени белтъци, както и на важни витамини и минерали. Яжте риба поне 1-2 пъти седмично. Тъй като голямото количество мазнини, особено от животински произход, потиска имунните функции и увеличава риска от сърдечносъдови заболявания, месото е препоръчително да е постно, а месните продукти, млякото и млечните продукти - с ниско или намалено съдържание на мазнини.
Възрастните трябва да ограничават консумацията на яйца до 2-3 седмично заради високото съдържание на холестерол. Хора, които имат високи нива на холестерола в кръвта, могат да консумират обаче белтъците на яйцата.
Ако сте вегетарианци или постите, нужното количество белтък ще набавите от бобовите и зърнените храни, ядките и семената. Добре е да ги комбинирате, тогава белтъкът ще бъде пълноценен. Те съдържат и нужните за имунитета витамин В6, цинк и желязо. Бобовите храни освен това са богати на сапонини, които "мобилизират" имунната система. Ядките са богати и на витамин Е, съдържат селен и флавоноиди. Киселото мляко е друга ценна храна, която трябва да консумираме всекидневно. Живите млечно-кисели бактерии в него са мощно оръжие за имунната защитна бариера на червата.
Коментари