Отговаря д-р Николай Доганов, акушер-гинеколог и консултант на в. "24 часа" от старта на приложението "Докторе, кажи!" през 2001 г.

Женските хормони - естрогени, действат на определени прицелни органи, които се свързват с хормоналните им рецептори (протеини или ензими).

В човешкото тяло са идентифицирани два подвида естрогенни рецептори (ЕР): ЕР-алфа - предимно в репродуктивните органи (матка, влагалище) и тъканта на млечните жлези, и ЕР-бета - в костите, сърдечносъдовата система и мозъка.

Фитоестрогените са растителни субстанции, чиято химична структура прилича на естрогените. Това им позволява да се свързват с естрогенните рецептори и да имитират или засилват действието на естрогените (агонистично действие), което се използва за лечение на климактеричните оплаквания.

В други случаи същите субстанции могат да имат антагонистично действие. Като антагонисти те блокират естрогенните рецептори, пречат на естрогените да се свързват с тях и поради това имат и ракопредпазващо действие.

За разлика от хормонозаместителното лечение, при което естрогенните препарати активират всички естрогенни рецептори, фитоестрогените могат да отблокират едни и да блокират други рецептори. Така в едни органи имат агонистично, а в други антагонистично действие.

Вещества, които активират избирателно специфичен вид естрогенни рецептори, се наричат SERM (селективни естрогенно-рецепторни модулатори). Фитоестрогените от групата на изофлавоните се свързват предимно с ЕР-бета. Те могат да предотвратят разрастването на клетки в тъканта на млечната жлеза.