Отговаря проф. Петър Панчев, консултант на в. "24 часа" по урология от старта на здравното приложение "Докторе, кажи!" през 2001 г.

Много мъже с доброкачествена простатна хиперплазия нямат оплаквания дълъг период от време. Естественото развитие на заболяването е неравномерно, с периоди на затишие и тласъци, като продължителността им е различна в рамките на десетилетия. Периодът на затишие е времето за т.нар. профилактично лечение с балнеопроцедури, медикаменти.

Билколечението при смущение в уринирането е познато от древността. Нещо повече - растителните екстракти се използват широко и до днес. Нарушаването на оттичането на урината има два компонента:

- пасивен - който е резултат от уголемената простатна жлеза;

- динамичен - който е резултат от увеличения тонус на гладката мускулатура на уретрата.

Билковите препарати постигат предимно този ефект. Освен това някои от тях са с антиандрогенна активност, понижават капилярната пропускливост и имат противовъзпалителен ефект. Повлияват благоприятно симптомите на тазовия застой, свързан с доброкачествената простатна хиперплазия.

Билките се продават в естествен вид или под формата на таблетки. Странични действия от билкови препарати не са наблюдавани, освен ако няма алергия. Приложението им може да бъде продължително без опасност от странични явления особено застрашаващи живота на пациентите. Подходящи са дръжки от череши, свила от царевица, тиквени семки, троскот, ленено семе, мечо грозде.

На опаковките, които се предлагат в билковите аптеки, е описан начинът на приемане. Въпреки това е добре да се ползват опитът и съветите на вече лекувани пациенти. Защото спектърът на билките е твърде широк.