Отговаря проф. Боян Лозанов, консултант на в. "24 часа" по ендокринология от създаването на здравното му приложение през 2001 г.

Косопадът (алопеция) е чест при автоимунните заболявания на щитовидната жлеза, включително при тиреоидита на Хашимото и болестта на Базедов. Той е по-характерен при намалена функция на щитовидната жлеза (хипотиреоидизъм), но го има и при автоимунни процеси с нормална функция.

Основна причина за косопада са съчетаните автоимунни нарушения, свързани с образуване на специфични антитела към космените фоликули. Увреждането на същите води до спиране на растежа и окапване на космите в определени участъци по окосмената част на главата. Развива се т.нар. алопеция ареата (гнезден косопад). Пълната алопеция не е характерна за тези заболявания.

Лечението с тиреоидни хормони няма пряка връзка с алопецията. Напротив, то може да я подобри, като нормализира хормоналните нива и потисне автоимунните нарушения, стимулирайки вторично растежа на косъма. Подобрението настъпва най-често след няколко месеца.

Прилагат се също селенови препарати, както и витамини от групите А и Е, които имат антиоксидонтни свойства. Локалните процедури за стимулиране на космения растеж също са от значение.