Отговаря проф. Боян Лозанов, консултант на в. "24 часа" по ендокринология от създаването на здравното му приложение през 2001 г.
Възлите на щитовидната жлеза могат да имат различна характеристика в зависимост от използвания метод на изследване. При ултразвукова диагностика - ехография, плътността им (тяхната ехогенност) може да е еднаква или различна с тази на околните участъци. Когато тя е намалена, възелът е хипоехогенен, за разлика от хиперехогенния, който има повишена ехографска плътност. При липса на ехосигнал говорим за анехогенност, която е основна характеристика на кистите.
Доброкачествените образувания на щитовидната жлеза (аденоми, възлести гуши) имат солидна структура с различна ехографска плътност. Аденомите имат добре очертана капсула под формата на тясна анехогенна ивица.
Злокачествените тумори - карциноми, се представят като хипоехогенни солидни (плътни) възли без наличие на оформена капсула. Диагнозата им може да бъде потвърдена или отхвърлена чрез тънкоиглена биопсия.
Всички възли на щитовидната жлеза по принцип подлежат на оперативно лечение независимо от тяхната ехографска характеристика. Изключение се допуска само за малки по размери образувания( под 2 см) или при възрастни лица, за които липсват ехографски и цитологични данни за злокачественост. При тези случаи е необходимо системно наблюдение и ехографски контрол.
Коментари