Отговаря проф. Петър Панчев, консултант на в. "24 часа" по урология от старта на приложението "Докторе, кажи!" през 2001 г.
Няма диагноза язва на бъбреците. Най-вероятно става дума за туберкулоза на бъбреците. Тя се среща предимно във възрастта между 20 и 40 години. Смята се, че винаги е вторична - след прекарана белодробна, но това мнение е спорно. Има 3 стадия: паренхиматозен, язвено-кавернозен, деструктивен.
Началните изменения в бъбрека са в кората и представляват жълто-белезникави огнища. След това се развива характерно възпаление, преминаващо от кората към сърцевината. После се засягат бъбречните папила, лигавицата, чашките и легенчето. Разрушава се тъканта в палилата и свода на чашката. Образува се кухина - каверна. Ако е в областта на папилата има широк ход до легенчето, а каверните, образувани в дълбочина на бъбрека, могат да се съединят с чашките и легенчето с тесни ходове.
При ефективно лечение огнищата могат да изчезнат напълно. В противен случай следва разрушаване на паренхима - каверната се увеличава, доближава се, а след това се съединява с други или може да премине в туберкулозна пионефроза (гноен бъбрек). При засягане на пикочните пътища се развива възпаление, последвано от разрушаване и образуване на стеснения. Стените на легенчето, чашките и уретрата могат да се удебелят, а язвите се развиват на местата с каверните.
В напредналите стадии на бъбречната туберкулоза паренхимът може да бъде напълно заместен от неработеща тъкан и разпадната материя. Туберкулозата на бъбрека е сравнително честа и протича с нехарактерна клинична картина.
Коментари