Отговаря проф. Петър Панчев, консултант на в. "24 часа" по урология от старта на приложението "Докторе, кажи!" през 2001 г.
Поликистозата е една от тежките структурни аномалии на бъбрека. Тя е вродена болест с множество кисти с различна големина, пълни с течност. Наследствена е, предимно по майчина линия. Спада към пороците на пикочната система, обусловени от генни мутации. Проявява се през всяка възраст, но най-често след 30 години, и е една от водещите причини за терминална бъбречна недостатъчност.
Болните с поликистози са 8% от подложените на диализа и трансплантация. Лечението е симптоматично. При навреме поставена диагноза изгледите са по-добри. Трябва да се прави профилактика срещу инфекции, нервно и физическо пренапрягане, определя се питеен и хранителен режим. Поемат се повече течности. Трябва да се избягват богатите на белтъчини храни, а да се приемат витаминозни, предимно растителни храни. Ако кисти притискат пикочните пътища, се налага пункция, за да се подобри оттокът на урината.
При усложнения като нагнояване се налага премахване на бъбрека. При напредване на болестта се стига до хемодиализа (изкуствен бъбрек) и бъбречна трансплантация.
У нас от близо 40 години се присаждат бъбреци. Вземат се от трупен донор или близки роднини. Преди това се прави изследване съвзестимост на кръвните групи и тъканите в имунологичната лаборатория на Александровска болница. ПРисаждане е възможна само при висока съвместимост.
Коментари