Отговаря д-р Борислав Герасимов, консултант по неврология на в. "24 часа" от старта на приложението "Докторе, кажи!" през 2001 г.

Изтръпването на лявата ръка, ако е без болки и без слабост, може да се дължи на няколко причини. Най-често е израз на цервикобрахиален (шийно-раменен) радикулит, вследствие на шипове и дискови протрузии (издувания) или хернии в шийната област. Много по-рядко може да е израз на начални промени, свързани със сърдечни проблеми. Те почти винаги са съпроводени със стягане и болки в сърдечната или лявата гръдна област, лесна умора и учестен пулс при физически усилия. Може да е израз на проблеми в кръвоснабдяването на ствола на мозъка, вследствие на мозъчносъдова болест (прединсултно състояние) или друг процес.

Това изтръпване, чиято причина е над гръбначния мозък и е локализирано в главния мозък или неговия ствол, е по-често в цялата телесна половина и почти никога не е само изтръпване, като винаги е съпроводено допълнително със слабост или болки в ръката и врата. Необходима е консултация с кардиолог, след ЕКГ и с невролог, ако това изтръпване продължи по-дълго от няколко дни. Коренчетата, които излизат от т.нар. шийно задебеление, включващо от 5-и до 8-и шиен сегмент на гръбначния мозък, образуват нервите, които инервират (снабдяват с импулси) мускулите на ръцете.