Отговаря д-р Борислав Герасимов, консултант по неврология на в. "24 часа" от старта на приложението "Докторе, кажи!" през 2001 г.

Коренчетата, които излизат от шийното (цервикално) задебеление от 5-и до 8-и шиен сегмент на гръбначния мозък, образуват нервите, които снабдяват с импулси мускулите на ръцете. Най-честата причина за тези радикулити, плексити и неврити са промени в шийните прешлени и дисковете между тях, както и различни възпалителни, токсични процеси и травми, които увреждат тази област на периферната нервна система.

Хипотрофията (стопяването) на мускулите говори за сериозно засягане на хранещите импулси по съответните нервни проводници. Най-често то е съпроводено и със слабост и други неврологични симптоми. Една от редките причини за тези състояния са шийните дискови хернии. Те са относително опасно състояние, а уточняването на диагнозата и лечебният план са изключително отговорни и понякога много решаващи за съдбата на болните. Състоянието е приоритет на невролог или неврохирург, подпомогнати при необходимост от съвременни изследвания - КТ (компютърна томография) или МРТ (магнитнорезонансна томография), ЕМГ (електромиография) и други.

Болките и схващането на врата могат да се дължат на обикновена настинка, при която рефлекторно защитно се получават "вдървяване" на паравертебралната мускулатура (мускулите около гръбначния стълб) и силно болезнено, до невъзможно движение в шийната област. То е естествена защитна реакция на организма за ограничаване на движенията в тази област (при радикулити, миозити, миалгии и други лесно лечими състояния). При дискови хернии в шийната област е възможно притискане на важни нервни и други структури в шийната област, включително и на самия гръбначен мозък, което може да доведе до пълна парализа на цялото тяло и до тежки и опасни последици.

При дискова херния в шийната област последно и решаващо трябва да е мнението на неврохирург, а уточняването на диагнозата и лечебното поведение дотогава е въпрос на майсторството на опитен невролог. Възможно е и консервативно лечение при липса на сериозни последици от съществуването на дисковата херния за неопределен период от време, което зависи от промените, до които е довело наличието на шийната дискова херния.