Отговаря проф. д-р Иван Цанев, консултант на в. "24 часа" по уши-нос-гърло от старта на приложението "Докторе, кажи!" през 2001 г.
При някои хора растежът на мъдреците е напълно безболезнен, но при по-голямата част е съпроводен от болки и възпалителни изменения с оток, увеличение на лимфните възли под долната челюст и повишена температура. Причината за късното израстване на мъдреците е локална свръхпродукция на зъбни зародиши. Те могат да се появят както на долната, така и на горната челюст в съотношение 8:1. При израстването мъдреците може да се отклонят и странично да излязат от гингивата. Възможно е също да останат в масива на челюстта. Този процес е съпроводен с продължителна болка и формиране на кисти. Проблемите с мъдреците най-често са фамилно унаследени.
Клиничните прояви в началото са твърде неясни и като правило са съпроводени от нетипично чувство за напрежение в съответната челюст, което преминава в постоянна болка. Нерядко този процес е придружен и от появата на температура и увеличение на лимфните възли. След израстването на мъдреца мястото се обхваща от гранулационна тъкан, която много лесно кърви при допир. Могат да се появят афти и неприятен дъх.
Лечението на мъдреците е само хирургическо и се отстраняват от специалист по хирургична орална медицина или лицево-челюстен хирург. Ако има тежък възпалителен процес, е уместно да се проведе лечение с широкоспектърни антибиотици и при пълно отзвучаване на възпалителния процес се отстранява мъдрецът.
Коментари