Отговаря проф. д-р Иван Цанев, консултант на в. "24 часа" по уши-нос-гърло от старта на приложението "Докторе, кажи!" през 2001 г.
Паренето на езика и небцето са чест симптом при редици заболявания и се дължат на патологично възбудена нервна система. Паренето се възприема като деформирано възприятие на сетивните процеси, определяно като парестезия на езика и устната кухина. То може да варира по интензитет през деня или да променя силата си и да наподобява по характер мигрена. Заболяването може да се предизвика от травма в устата или на върха на езика и небцето, стоматологични проблеми и др.
Възможни отключващи фактори са атеросклеротични изменения на мозъка, климактериум, диабет, липса на витамини от групата "Б", смутена обмяна на веществата, рефлукс езофагит, липса на фолиева киселина. Причина могат да са също желязодефицитни състояния, тетания атрофични гастрити, злокачествени анемии, телегама терапия в региона на устата. Парене в езика могат да предизвикат някои медикаменти - бета-блокери, антиалергични препарати, тетрациклини, сулфонамиди, аналгетици от пиразолиновата група и др. Роля играят и неврологичните състояния като например невралгия на ларингиалния или езичния нерв, съчетани и с някои психични отклонения.
Нерядко някои кожни заболявания също могат да предизвикат парестезии на езика - лехен рубер, лупос еритематодес и др.
Най-честата причина за обложения език пък са заболявания в областта на стомашно-чревния тракт, тежки възпаления на белите дробове, устната кухина, продължително антибиотично лечение или цитостатично лечение на онкологични заболявания.
При тези състояния се активира сапрофитната флора в устната кухина и на първо място гъбичките от рода кандида. Езикът изглежда като задебелен и покрит с белезникава пелена, понякога се усеща сладникава миризма. Към тези промени нерядко са възможни и проявите на възпалителни изменения с повишение на температурата (субфебрилни стойности) и появата на слаби болки особено при поемане на пикантна храна.
Много често упоритите налепи по корена на езика се наблюдават при пациенти с различни имуннодефицитни заболявания (СПИН), имуносупресирани пациенти, различни кръвни заболявания, анемии, при терапия с химиотерапевтици, продължителна употреба на антибиотици, гастроентерални заболявания, хронични белодробни възпаления и др. Често обложеният език се провокира и при наличие на заболявания в устната кухина - развалени зъби, пародонтози, фарингити, тонзилити, биметализъм (наличие на два различни метала в устата - например живачни пломби и златни или метални коронки) и още редица други.
Уточняването на причините за обложения език като правило започва от бактериологичното и микотичното (за гъби) изследване на материал от налепите, изследване на останалите органи от устната кухина за възпалителни или дегенеративни заболявания, храносмилателния тракт, анемия, определяне нивото на лимфоцитите Т-2 и пр.
Лечението се провежда съобразно основното заболяване, но подходящо е провеждането на стриктна устна хигиена, като езикът внимателно се изчетква с мека четка за зъби. Много добър ефект оказват редовните изплаквания с отвара от лайка и сода за хляб.
Коментари