Отговаря проф. д-р Иван Цанев, консултант на в. "24 часа" по уши-нос-гърло от старта на приложението "Докторе, кажи!" през 2001 г.

Хроничният фарингит е много често срещано заболяване на гълтача без разлика на възраст, пол и географско разпределение. Има 3 варианта съобразно тежестта на възпалителните изменения. Най-честата и същевременно най-лека е катаралната. При нея се наблюдават възпалителни изменения в епителната покривка на фаринкса с минимални структурни изменения в подлежащите тъкани.

Клиничната картина се проявява със слаби болки, особено при преглъщане и чувство на чуждо тяло (като полепнало) в областта на фаринкса. Лечението включва използваното на локални дезинфектанти, гаргара със сода за хляб и отвара от лайка, евентуално саниране на други възпалителни процеси в устната кухина и при нужда душове на лигавицата с алкални води. Задължително е отстраняване на професионални или битови вредности, с което се отстранява причинителя на патологичния процес.

При хиперпластичния и гранулозния фарингит се наблюдава задебеляла лигавица и лимфни струпвания (гранулации). Клиничните оплаквания са постоянни и са съпроводени от болки, усилващи се при преглъщане, постоянно чувство за забито чуждо тяло в зоната на гълтача, понякога повишена температура, болки, излъчващи се към ушите. При този вариант е възможно прилагането локално или през устата на антибиотици, саниращи средства за дезинфекция на устната кухина, като едновременно с това се лекуват евентуални заболявания на зъбите, венците, синусите. Прилагането на различни физиотерапевтични процедури оказват изключително добър ефект. Много добър резултат оказва и локално стимулиращите имунни препарати.

В изключително тежките случаи без повлияване от приложеното лечение може да се използват кортикостероиди под формата на спрейове.

Трета форма е атрофичната и е съпроводена от пълното изчезване на жлезите, изтъняване на лигавицата и оплаквания от постоянна сухота в гърлото и чувства за чуждо тяло. При тази форма лигавицата по задната стена на фаринкса изглежда като полирана с бледосивкав цвят. Лечението за настоящия момент е само симптоматично и с успех се прилагат освежаващи лигавицата душове от алкална морска вода или разтвори, съдържащи ароматни субстанции, които до известна степен стимулират останалите жлези да функционират. Задължително да се избягват работа в прашна атмосфера, натоварена с вредни аерозали, пушене, концентриран алкохол и др.

Атмосферните влияния оказват значително влияние върху протичането на фарингита. Най-често през студените, мъгливи и влажни дни се наблюдава обостряне и през тези сезони се препоръчва престоят навън да се редуцира до възможния минимум, или ако се налага работа на открито, това да се осъществява с маска на устата. Да се избягват контакти с евентуално болни с респираторни инфекции и пациенти с вирусни заболявания.