Отговаря проф. д-р Иван Цанев, консултант на в. "24 часа" по уши-нос-гърло от старта на приложението "Докторе, кажи!" през 2001 г.
Носните полипи са най-често двустранни полупрозрачни образувания, разположени в носните ходове. Те се намират в носа и околоносните кухини и при по-бурно разрастване могат да се спуснат и извън носните кухини и изпаднат към входа на носа и назад към ринофаринкса (хоанални полипи). Полипите започват своето разрастване от средния носов ход, където носната лигавица е значително по-дебела и създава възможност при оток да набъбва многократно, което се приема за причината на тяхното образуване.
В основата на носната полипоза е алергичен процес с отделяне на голямо количество хистамин. Клиничната картина се проявява с постоянна хрема, затруднение на носното дишане до пълното му елиминиране, главоболие, безсъние, липса на обоняние и др.
Лечението за момента е само хирургично с отстраняване на полипите с помощта на телена примка, лазер или интерстициална радиотерапия. Класическата полипектомия (операция за отстраняване на полипи) се извършва най-често с локална упойка, често в амбулаторни условия. Опасност почти не съществува, но е възможно кървене, разкъсване на конхите и евентуално риноликворея. Напоследък с успех се използват и други методи като високофреквентна интерстициална радиотерапия със специални апликатори и апаратура, лазер вапоризация и др. Възможните късни усложнения са появата на сраствания в носните кухини.
След успешното им отстраняване за предотвратяване на новото разрастване се използват различни кортикостероидни локални спрейове, антихистаминови препарати, приемани продължително време през устата, и най-важното - избягване контактите с алергените.
Коментари