Отговаря проф. д-р Иван Цанев, консултант на в. "24 часа" по уши-нос-гърло от старта на приложението "Докторе, кажи!" през 2001 г.

Хроничните отити представляват продължителен възпалителен процес в кухините на средното ухо и според типа на патологичните изменения се разделят на две групи: доброкачествени и злокачествени.

Първата група са с изменения само в лигавицата на ухото, докато при втората възпалителният процес разрушава слуховите костици и стените на средното ухо - епитимпанит (малигнен) отит. И двете разновидности клинично се съпровождат от постоянна перфорация на тъпанчето и гнойно течение с различна миризма, както и от значително намаление на слуха. При втората група течението има неприятна гнилостна миризма, докато при първата то периодично намалява до пълното му прекратяване, има воднист характер и без миризма.

При втората форма често се наблюдават и увреждания на лицевия нерв, вестибуларния апарат, вътречерепни компликации и др., поради което при тези увреждания операцията е абсолютно необходима.

При първата форма може да се провежда и консервативно лечение с капки за уши, профилактични мерки (ухото се пази от вода), но слухът остава намален. Така и при двата типа хронични отити има показания за хирургическо лечение - при първия за подобрение на слуха, а при втория за саниране на костния възпалителен процес.