Отговаря акад. Петя Василева, национален консултант по очни болести. Тя е и консултант на в. "24 часа" от старта на приложението "Докторе, кажи!" през 2001 г.

Основна причина за чести кръвоизливи в очите е диабетната ретинопатия - едно от съдовите усложнения на диабета, което се развива при по-голяма продължителност на заболяването. Началните, по-леки (частични) кръвоизливи могат да се разнесат за различен период от време дори без терапия. Ако не се проведе лазерно лечение, кръвоизливите задължително се появяват отново. Развитието им показва, че диабетното увреждане е в напреднал стадий. Лечението с лазерна коагулация е спешно и трябва да се извърши от специалист офталмолог.

Друга важна причина за поява на кръвоизливи в окото е тромбоза на централната вена на ретината, най-често вследствие на повишено кръвно налягане.

Кръвоизлив може да се развие и при очна травма - контузия или пробивно нараняване.

При някои хора може да се появяват чести кръвоизливи в бялото на окото - екхимоза. Те се развиват повърхностно и не водят до нарушение на зрението, въпреки че появата на кръв под конюнктивата изглежда много обезпокояващо. Такива кръвоизливи може да се появят спонтанно при здрави хора без наличие на системно заболяване и без травма. По-чести са у жени. Понякога се предшестват от кашлица, повръщане или друг вид напъване и напрежение. Най-често не се налага специално лечение.

При повтаряне на кръвоизлива обаче болният трябва да бъде изследван за наличие на хеморагична диатеза - предразположение към кръвоизливи. Правят се кръвни тестове за търсене на смущения в кръвосъсирването. У болни със субконюнктивални кръвоизливи често се установяват придружаващи заболявания като неконтролирана хипертонична болест и диабет.