Отговаря акад. Петя Василева, национален консултант по очни болести. Тя е и консултант на в. "24 часа" от старта на приложението "Докторе, кажи!" през 2001 г.
При комбинация на глаукома с катаракта трябва да се има предвид, че има опасност от необратимо увреждане на зрението, тъй като началните симптоми на двете заболявания имат подобен характер. И глаукомата, и катарактата поотделно или при едновременно развитие обикновено се проявяват във възрастта над 55-60 г. Постепенно намалява зрението без болки и външни прояви.
При повърхностно изследване - без да се измери вътреочното налягане и да се огледа очното дъно, може да се постави диагноза катаракта, а болният да страда и от глаукома. Това коварно протичане на глаукомата води до късно поставяне на диагнозата вече в напреднали стадии на зрително увреждане.
Някои засегнати пациенти разбират, че са ослепели с едното око, едва когато започне да намалява зрението и на второто око. Болните трябва да знаят, че "каквото вземе глаукомата, назад не връща".
Ако едновременно с глаукомата съществува и катаракта, е важно да се прецени дали намаляването на зрението се дължи на лещеното помътняване (катаракта), или на глаукомата при едновременно развитие на тези две заболявания. Ако катарактата е в начален стадий, а повишеното вътреочно налягане (глаукомата) не се повлиява от консервативно лечение, може да се предприеме операция за глаукомата, без да се оперира пердето. Ако катарактата при болни с глаукома е в напреднал стадий и се налага операция, най-често се извършва комбинирана хирургическа интервенция - екстракция на помътнялата леща с антиглаукоматозна операция. Антиглаукомната операция може да се извърши и след операцията за перде.
Важен е периодът на следоперативно проследяване след оперативното лечение, като може да се наложи продължаване на лечението с капки за пълен контрол на вътреочното налягане и съхранение на зрението.
Ако повишаването на вътреочното налягане е настъпило след операцията на перде, съществува вероятност това повишаване да се дължи на т.нар. вторична глаукома - очно усложнение, което се развива при болни от диабет. Тъй като налягане от 40 mmHg представлява голяма опасност за зрението, е необходимо да бъдете изследвана и лекувана по спешност в очна клиника. Възможно е да се наложи нова оперативна интервенция, за да се запази зрението. Трябва да бъде проучено и състоянието на ретината на другото око (поради заболяването от диабет), преди да се е развила катаракта.
Коментари