Отговаря акад. Петя Василева, национален консултант по очни болести. Тя е и консултант на в. "24 часа" от старта на приложението "Докторе, кажи!" през 2001 г.

През последните години "сухото око" се превръща в болест на цивилизацията, тъй като се дължи на ред фактори от бита (работа с компютър, носене на контактни лещи, стоене в помещения с климатик, задимена и запрашена обстановка и др.). От друга страна, "сухо око" се проявява при приемане на различни лекарства (например очни капки при глаукома или хапчета при лечение на други заболявания - най-често хипертонична болест, както и при прием на антидепресанти, диуретици, сънотворни, антихистаминови, ендокринологични и др. медикаменти). В резултат на посочените фактори и обстоятелства се нарушават съставът и "дебелината" на слъзния филм - слоя сълзи, покриващ окото.

Сълзите имат сложен състав и се продуцират от различни очни тъкани. Поради своите овлажняващи и бактериостатични свойства сълзите са необходими за поддържане на нормалната роговица и конюнктива и за доброто зрение. Всяко смущение в качеството и количеството им води до оплаквания, изразени в различна степен: парене, драскане, чувство за чуждо тяло (особено сутрин), бодежи или понякога повишено сълзене поради рефлекторно дразнене на слъзната жлеза. Заболяването се наблюдава по-често при жени след 50-годишна възраст.

Има различни диагностични методи за оценка на слъзния филм. Очните специалисти разполагат с широк набор от средства за лечението на това все по-често срещано заболяване в зависимост от степента на проява и оплакванията на пациента.

У нас се предлагат т.нар. изкуствени сълзи от различни фирми с добро качество. При по-чувствителни очи за предпочитане са капки в опаковки за еднократно приложение, които не съдържат консервиращи вещества.

Може да се наложи и предписване на очила, особено при всекидневна работа с компютър и/или прекарване на дълго време пред телевизора.