Отговаря д-р Борислав Ацев, консултант на в. "24 часа" по кардиология още от старта на приложението "Докторе, кажи!" през 2001 г.

Безспорно е доказана връзката между затлъстяването и смъртността от сърдечни болести с множество международни проучвания на големи групи хора. В развитите страни затлъстяване има при около 50% от населението и обезпокояващото за тях, както и за България, е младата възраст на затлъстелите.

Едно от силните впечатления в моята лекарска практика е за силното влияние на телесното тегло върху сърцето. Моя пациентка със затлъстяване и слабо сърце на 70-годишна възраст отслабна с 30 кг под контрола на диетолог и възстанови напълно функцията на сърцето. Такива примери имах още няколко, но всеки път ме удивляваше силният лечебен ефект на диетата и движението за отслабването и за възстановяването на сърдечната функция.

Тези мои наблюдения са потвърдени от научни изследвания, които доказват, че при намаляване на теглото с 13 до 79 кг от наднормените силата на сърцето се увеличава многократно. Най-сериозният негативен ефект на затлъстяването върху сърцето е задебеляването (хипертрофия) на сърдечния мускул (миокард). То води до намаляване на разтегливостта му и нарушава сърдечните функции.

Левокамерната хипертрофия е самостоятелен рисков фактор за исхемична болест на сърцето. Проучванията показват, че при повече от 50% от затлъстелите има левокамерна хипертрофия, докато при хората с нормално тегло задебеляване на миокарда има при под 20%. Тези данни са свързани с по-голямата честота на хипертония при затлъстелите.

Други изследвания показват, че при хората с наднормено тегло се променя електрокардиограмата (удължен ку-те интервал). Това увеличава риска от аритмии. И наистина наблюдавал съм болни с постоянна аритмия, които не могат да възстановят своя ритъм даже чрез електрошок . Но след редукция на теглото влизат в нормален ритъм. Най-страшен ефект има затлъстяването при много дебели хора (клас 4 по индекс на телесната маса).

При мъже от тази група смъртността от сърдечно съдови заболявания е 12 пъти по-голяма от общата група мъже във възрастта от 25 до 34 години и 6 пъти по-голяма от 35 до 44 години и нагоре. Затлъстяването трябва да се приема като сериозно заболяване със сериозни и фатални последствия за сърцето, което има основна формула на лечение - правилно хранене и постоянно движение под контрола на диетолога и кардиолога.

Със затоплянето на климата на Земята възникват много въпросителни сред учени и здравни експерти за влиянието на горещините върху човешкия организъм. За много от опасностите предупреждават изследователи от лондонски институт. Техните статистики показват, че през 2003 година във Франция за 20 дни летните горещини са причинили смъртта на 14 000 души, повечето от които сърдечноболни и възрастни хора над 75 години.

Жегата убива освен тези групи хора, болни с диабет и с психически заболявания. Нейният ефект върху човешкото тяло е комплексен и то реагира с различни компенсаторни механизми като промяна на честотата и дълбочината на кръвната циркулация, загуба на вода чрез кожата и лигавиците и като краен стадий със задъхване и учестено дишане и сърцебиене при загряване на кръвта повече от 37 градуса. Сърцето започва да изпомпва повече кръв, кръвоносните съдове се разширяват до адаптиране към увеличения поток и снопчетата от малки капиляри се промъкват към по-горните слоеве на кожата за участие в този механизъм. Кръвта на организма циркулира, затворена от кожната повърхност, и излишната топлина се изхвърля в по-хладната атмосфера. В същото време водата излиза през кожата - изпотяване. Нарушаването на тези механизми довежда до заболявания и остри състояния, предизвикани от жегата.

Известно е, че циркулацията на кръвта в човешкото тяло при много сърдечни заболявания е нарушена и това води до усложнения по време на горещини, например при исхемична болест, сърдечни пороци и др. свързани с отслабване на помпената функция на сърцето. Планът за предпазване от горещините включва избягване на престоя на слънце и на открито. Избягвайте излизане на топло особено между 11 и 15 ч през деня. Носете винаги вода и лекарствата, които са ви предписани, ако е установено сърдечно заболяване. Можете често да вземате хладен душ или да мокрите лицето и шията. Хранете се с по-лека и студена храна - салати и плодове.

Ако имате сърдечни проблеми или сте възрастен, поддържайте контакт със своя доктор за всички проблеми в горещините. Наблюдавайте за крампи (схващане на ръце и крака), слабост, чувство на обърканост или безсъние. Ако почувствате такива симптоми, отпочинете няколко часа, пийте повече вода или сокове и стойте на хладно. Препоръчва се ежедневно наблюдение на самотни стари хора и сърдечноболни по време на горещините. Запомнете, жегата може да убива бързо, затова при първи симптоми се обръщайте за медицинска помощ.