Отговаря д-р Борислав Ацев, консултант на в. "24 часа" по кардиология още от старта на приложението "Докторе, кажи!" през 2001 г.

Аортокоронарният байпас е хирургичен метод на лечение на исхемичната (коронарна) болест на сърцето. При него кръвоснабдяването на сърцето се възстановява вследствие на създаване на нов път на кръвта под мястото на стеснения и запушване на артериите. Най-често за тази цел се използва вътрешната гръдна артерия, предимно лявата, а в подходящи случаи и дясната. Преимуществото на артериалния байпас е в добрата функция, съпоставима с коронарната артерия и дългия му живот.

Около 90% от тези байпаси са проходими 10 години след операцията. Проблемните са при тежки диабетици, пушачи, много възрастни пациенти и при прогресираща атеросклероза. Използват се и артерии от ръката и коремните съдове, но все още рядко.

Друг начин за извършване на байпас е чрез използването на голяма вена от крака на болния и трансплантирането на обработените. Операцията по извършване на аортокоронарен байпас може да се извърши със и без използването на изкуствено кръвообращение. Когато се оперира на спряло сърце, кръвта минава през специален апарат, който осигурява кръвоснабдяването на организма.

При биещо сърце изкуствено кръвообращение не се използва. Изборът на един от двата метода се определя от резултатите от коронарографията и състоянието на пациента. Кардиохирургът дава своята оценка и избира начина на операцията. Например при много и дифузни поражения на коронарните артерии не е възможно да се оперира на биещо сърце.Същото важи и при наличие на аневризма или допълнителна замяна на клапани и други.

Преимуществата на операцията на работещо сърце са по-малка кръвозагуба, по-бързо възстановяване и избягване на негативните влияния на изкуственото кръвообращение върху организма, които включват обща възпалителна реакция, дисфункция на жизненоважни органи като мозък, бял дроб и др. и временни нарушения в кръвотворната система.

В днешно време операцията на биещото сърце се използва масово и е обект на много изследания.Те потвърждават оптимистичните очаквания. Доказано е например преимуществото на метода при по-слабо сърце (левокамерна дисфункция) и при някои по-спешни случаи. Операцията на работещо сърце се извършва с помощта на специално оборудване, което намалява движенията на сърцето и фиксира коронарната артерия по време на работата на хирурга. Добрите резултати, непрекъснатото усъвършенстване на метода го правят привлекателен за хирурзите и пациентите. Затова, ако ви предстои сърдечна операция, е необходимо да обсъдите всички подробности с кардиохирург в съответен специализиран център.