Отговаря д-р Борислав Ацев, консултант на в. "24 часа" по кардиология още от старта на приложението "Докторе, кажи!" през 2001 г.
Най- важният въпрос в лечението на болни, прекарали сърдечен инфаркт, е как да се намали рискът от повторен инцидент, усложнения (сърдечна слабост, тромбоемболия, ритмии) или смърт. Основна роля в профилактиката на тези фатални прояви играят антикоагулантите, чийто представител е синтромът. Антикоагулантната терапия значително намалява образуването на тромби в сърцето, което се доказва с ехокардиография. Особено значим ефект се получава при аневризми и обширен преден инфаркт на лявата камера, със или без наличие на тромби.
За постигане на успех в лечението с антикоагуланти е необходим непрекъснат контрол и актуализиране на дозировката и вида на лекарството. Това се извършва от специалист кардиолог, който е длъжен да следи клиничното състояние на болния,да следи ехокардиографски периодично функцията на сърцето и евентуалното наличие на тромби. Изключително важно е постоянно лабораторно проследяване на протромбиновото време на кръвта и според резултата се определя дозировката на препарата синтром. Преценката колко време да се продължи антикоагулантното лечение зависи от индивидуалната поносимост и риска от тромбоемболии.
Коментари