Отговаря д-р Борислав Ацев, консултант на в. "24 часа" по кардиология още от старта на приложението "Докторе, кажи!" през 2001 г.
Напредването на технологиите в медицината и кардиологията превърна коронарографията (контрастно рентгеново изследване на коронарните съдове на сърцето) в рутинно изследване и златен стандарт за пълно диагностично уточняване на исхемичната (коронарната) болест на сърцето.
Единствен способ за определяне на атеросклеротичните изменения и стеснения (стенози) по коронарните съдове е коронарографията. В зависимост от резултата от нея специалистите кардиолози предлагат на болния възможните варианти за неговото лечение, които са медикаментозно лечение, балонна ангиопластика и стентиране и операция на открито сърце (байпас).
Изследването е свързано с малък риск (1,7% неголеми усложнения) и е без абсолютни противопоказания, с изключение отказа на пациента от него.
Дали трябва да се проведе коронарография, решава кардиологът специалист във всеки отделен случай и след проведени предварителни изследвания, най-важното от които е стрес тестът, чрез които обективно може да се определи степента на тежест на заболяването (функционален клас). По принцип при наличие на стенокардия, неподдаваща се на медикаментозно лечение независимо от функционалния клас се препоръчва коронарография. Това важи още повече за болни, прекарали сърдечен инфаркт.
В заключение, ако вашата стенокардия не се влияе от предписаното адекватно лечение с медикаменти, непременно обсъдете провеждането на коронарография с кардиолог специалист и с вашия личен лекар.
Коментари