Отговаря д-р Борислав Ацев, консултант на в. "24 часа" по кардиология още от старта на приложението "Докторе, кажи!" през 2001 г.
Селективната коронарна ангиография е метод на изобразяване на коронарните артерии на сърцето чрез вкарване на контрастно вещество в тях. Процедурата се извършва със специален рентгенов апарат, който записва филм с движението на кръвта в тях. Поради факта, че изследването е инвазивно (т.е. прониква се в сърцето със специални тръбички-катетри, през артерии на ръката или на крака), то изисква специални условия и специална подготовка на пациента.
Коронарографията ни дава практически 100% информация за коронарните артерии и движението на кръвта в тях. Можем да видим дори и най-малки стеснения и анатомични особености на тези съдове. Тя е единственият метод за определяне на лечението на исхемичната болест на сърцето. Само ако имаме качествено записан филм, можем да пристъпим към оперативно лечение (байпас) или балонно отваряне на стеснените съдове (ангиопластика и стентиране).
В последните години благодарение на развитието на медицинските технологии стана възможно да се използват по-леснодостъпни и неинвазивни методи за изобразяване на коронарните артерии. Такива са КТ коронарография и МР коронарография. Те се извършват съответно с високоскоростен компютърен томограф и магнитен резонанс. При тези изследвания не се изискват специална подготовка от страна на пациента, болнични условия и се провеждат за няколко минути.
Контрастното вещество се въвежда както обикновена венозна инжекция и се правят снимки в различни срезове и компютърна реконструкция на артериите. Тези методи показват в много голяма степен (83 до 97% съвпадение със селективната коронарография) измененията в коронарните артерии, но имат недостатъци. Главният от тях е, че зависят от ритъма на движението на сърцето. Ако честотата е по-голяма, и при аритмии се получават смущения и неточности. По-трудно се определят и оценяват измененията в краищата на артериите.
В кардиологичната практика на този етап КТ- и МР-коронарографията се използва за скрининг на хора с рискови фактори като наследственост за исхемична болест на сърцето, за пациенти с неясни оплаквания, за оперирани болни, за контрол на байпасите им. Ползват се също за проверка на поставени стентове в артериите, контрол на състоянието на артериите при пациенти, които вече имат установена исхемична болест на сърцето.
Тези изследвания засега не могат да заменят селективната коронарна ангиография напълно, която е все още "златен" стандарт за диагностика на исхемичната болест на сърцето. Те само ориентират какво да бъде поведението на лекаря по-нататък - да насочи болния за инвазивно изследване или да използва медикаментозно лечение и др. методи.
За хора с доказана исхемична болест на сърцето (стенокардия, инфаркт) за предпочитане е да бъдат изследвани инвазивно в специализираните за целта кардиологични отделения и лекувани според резултатите от диагностичното изследване.
Коментари