Отговаря д-р Борислав Ацев, консултант на в. "24 часа" по кардиология още от старта на приложението "Докторе, кажи!" през 2001 г.
Едни от трудните за определяне симптоми са гръдната болка и дискомфорт. Те често карат пациентите да търсят спешна помощ. Причините за тези оплаквания могат да бъдат сърдечни, но и други. Трябва да се определят характерът, локализацията и провокиращите фактори на гръдния дискомфорт.
Стенокардната болка се дължи на атеросклерозата и стеснения на коронарните артерии на сърцето (исхемична болест) и недостатъчно кръвоснабдяване на миокарда (сърдечния мускул). Екстрасистолите могат да са проява на сърдечни и извънсърдечни причини. При стенокардия е типична болката (стягане, натиск, задух) зад гръдната кост на широка площ. Разпространява се към ръцете (по-често лявата), шията, раменете, корема или гърба. Преминава за 3-5 минути и почти веднага (до 2 минути ) след прием на нитроглицерин под езика. Провокира се от движение, студ, хранене и емоции.
За доказване на стенокардията се използва стрес тест, при необходимост се провежда коронарография (контрастно изследване на коронарните артерии).
Екстрасистолите са разнообразни като усещания. Често няма оплаквания. Понякога се долавят като "прескачания" или кратко "спиране" на сърцето. Усещат се и като моментен дискомфорт в гърдите. Могат да се проявят при физически усилия (при исхемична болест) или да изчезнат при натоварване (при пролапс на клапите). Повишаването на кръвното налягане и емоциите могат да ги активират. Несърдечните заболявания като камъни в жлъчката, язва често предизвикват екстрасистоли.
За уточняване на екстрасистолите се провеждат ЕКГ и холтер ЕКГ изследване, стрес тест и ехокардиография. При трудности се използва коронарография и електрофизиологично изследване. При извънсърдечни причини лечението е от съответните специалисти.
Коментари