Отговаря д-р Борислав Ацев, консултант на в. "24 часа" по кардиология още от старта на приложението "Докторе, кажи!" през 2001 г.

Появата на такава болка е сигнал незабавно да потърсите помощ при вашия семеен лекар и от кардиолог. Те трябва да изяснят сърдечна ли е болката, или не е. Това става чрез клиничен преглед, електрокардиограма, за препоръчване е тест на велоергометър и ехокардиография.

Ако се установят изменения, най-вероятно имате исхемична болест на сърцето. Заболяването представлява стеснение на кръвоносните съдове (коронарните артерии) на сърцето от натрупване на атеросклеротични плаки по тях. Те затрудняват кръвоснабдяването на сърдечния мускул в частта под стеснението. Когато се извършват усилия, работата на сърдечния мускул се увеличава, а кръвта, която идва до него, не е достатъчна и тогава сърцето "плаче"- появява се болката.

Тази болка наричаме стенокардия или, както е популярно да се казва, гръдна жаба. Опасността при това състояние е, че стеснен кръвоносен съд (коронарна артерия) може да се запуши и да предизвика инфаркт. Лечението на исхемичната болест на сърцето и на стенокардията започва с подходящи лекарства (бета-блокери, нитропрепарати и други), предписани от кардиолога. Ако той прецени, че това не е достатъчно, насочва за коронарография. Тя решава дали е нужно лечение с балон или операция.