Отговаря д-р Юлия Григорова, консултант на в. "24 часа" по гастроентерология от старта на приложението "Докторе, кажи!" през 2001 г.

Чернодробният хемангиом е доброкачествен тумор от съдов произход - често срещан напоследък (до 5%). Може да има различни размери от 2-3 мм до над 10 см. По-често се среща у жени.

Може да заема различни участъци на черния дроб, да бъде единичен или множествен. Винаги е добре капсулиран - не дава инвазивен растеж. Тъй като представлява клъбце от съдове, може да претърпи вторични промени: тромбозиране, фиброзиране и вкалцяване. Ако се възпали, получават се ангиити.

Израждане в рак не се наблюдава. Клинично малките туморчета са без симптоми, а при големите може да се усеща болка, тежест в дясното подребрие, неясен фебрилитет и уголемяване на дроба.

Може да притиска съседен орган, ако е над 10-15 см. Опасността при големите хемангиоми произхожда от разкъсване (при натиск, удар и много рядко при инвазивни манипулации). Настъпват смъртоносни кръвоизливи.

Диагнозата се подпомага от еходоплер, КАТ (компютърно-аксиална томография) с контрастно усилване, артериография и лапароскопия.

Изследването на туморни маркери потвърждава диагнозата за доброкачествен процес. Биопсии не се правят поради риск от кървене.

Прави се ехографски контрол на 6 месеца. При лечение с контрацептиви и риск от травми е повишено вниманието и е желана оперативна намеса (особено при гигантските форми).