Отговаря д-р Борислав Герасимов, консултант по неврология на в. "24 часа" от старта на приложението "Докторе, кажи!" през 2001 г.
Наркоманията (токсоманията) е болестно състояние, предизвикано от периодичната употреба на някакво упойващо или токсично вещество с тенденция постоянно да се повишава дозировката. Води до психическа и физическа зависимост и вредни последици. Наркоманията е патологична потребност от системно приемане на определени вещества (естествени или синтетични) при повишаваща се толерантност (нужда от увеличаване на дозата) и настъпване на абстинентни явления при прекъсване на приема им (абстинентност - въздържане, умереност, трезвеност).
Болният не е в състояние да се откаже от по-нататъшно вземане на веществото и става психично и телесно зависим от него. При внезапното прекъсване се озовава в състояние на почти непреодолима телесна и психична зависимост от него, тъй като токсичното вещество се включва в обмяната на веществата, а внезапното му прекъсване предизвиква т.нар. тъканен глад със силна потребност от нов прием и със страхова напрегнатост.
Броят на веществата, към които може да се създаде наркоманна зависимост, е твърде голям и надхвърля пределите на упойващите вещества. Зависимостта се характеризира със силно, понякога непреодолимо желание да се приемат отново и отново. Нарушената способност за контрол върху приема на веществото с цел облекчаване на абстинентния синдром протича със съзнанието, че това "помага", защото след излъчване на наркотика от организма се наблюдава абстинентен синдром - един от индикаторите на зависимостта, и е тежък психосоматичен срив за целия организъм. Симптомите варират според употребяваното вещество, но най-често се проявяват с разширени зеници, тахикардия (ускорен пулс), изпотяване, тремор на ръцете, безсъние, главоболие, раздразнителност, емоционална лабилност и други, които бързо изчезват при поемане на ново количество.
При наличие на абстинентен синдром болните трябва да се лекуват само от специалисти. Всяко друго поведение е опасно.
Коментари