Отговаря д-р Борислав Герасимов, консултант по неврология на в. "24 часа" от старта на приложението "Докторе, кажи!" през 2001 г.
Епилепсията, наричана свещена болест в древността, е хронично заболяване, което се причинява от различни вродени или придобити увреждания на главния мозък. Клинично се характеризира с повтарящи се пристъпи, възникнали на базата на свръхвъзбуда, т.е. електрически разряди на определена група неврони. Проявява се с различни преходни, двигателни, сетивни, вегетативни, психични и поведенчески, т.е. конвулсивни (припадъчни) или неконвулсивни клинични прояви.
У нас има над 80 000 болни. Лечението е успешно, когато броят на различните клинични прояви се разреди, намали по сила или се прекрати напълно и се осигури добро качество на живот на болния. Трябва неврологът да установи максимално точно вида на епилептичните прояви и най-вече какво ги предизвиква, което дава възможност за най-правилна лечебна схема. Голяма част от причините (тумори, съдови процеси, интоксикации, възпаления, вродени малформации, последици от травми и др.) могат да бъдат отстранени и болните да бъдат напълно излекувани. Неврологът трябва да подбере кое от различните ефикасни противоепилептични средства да се използва.
Болните трябва да знаят най-честите причини за пристъпи: продължително безсъние, употреба на алкохол, дълго гледане на телевизия, кино и други мигащи и повтарящи се светлини - в дискотеки, шофиране и пътуване през нощта на фарове, тежка физическа работа, която води до ускорено дишане (хипервентилация), рязко спиране на лекарствата, горещи вани и жарко време, както и рязка смяна на температурните разлики в сауни, термални бани и други.
Коментари