Отговаря д-р Борислав Герасимов, консултант по неврология на в. "24 часа" от старта на приложението "Докторе, кажи!" през 2001 г.
Травмената болест на мозъка е късна последица (около 3 до 6 месеца) след контузия на главния и на гръбначния мозък. Травмената церебрастения (мозъчна слабост) е резултат от по-лека степен на мозъчна контузия или мозъчно сътресение (комоцио церебри), когато е лекувано непълноценно или не е спазен режимът на почивка и възстановяване веднага след травмата. Проявява се с почти постоянно главоболие, отпадналост, намалена работоспособност, лесна уморяемост, разсеяност. Травмената енцефалопатия е последица от по-тежко увреждане на мозъчното вещество, при по-тежка контузия на мозъка и по-изразени огнищни неврологични симптоми (парези или парализи на части от тялото, травмена епилепсия, паркинсонизъм, деменция, паметови и други разстройства). Лечението на невротравмите на централната нервна система (главен и гръбначен мозък) вече е много успешно и до третата година могат да бъдат постигнати изключително добри резултати поради уникалната пластичност на мозъка и новите съвременни възможности за заместване и възстановяване на функциите на загиналите при травмата мозъчни клетки от съседните останали здрави мозъчни структури. Съвременното лечение, което вече е много успешно, е комплексно и включва лекарства, подобряващи обмяната на веществата, невропротективни (предпазващи нервните клетки), съдоразширяващи свойства, както и улесняващи проникването на кръвните елементи и хранителните съставки (глюкоза, белтъци, кислород и др.) и през най-малките кръвоносни съдове на мозъка. Целта на съвременното лечение е да се оптимизира кръвообращението на мозъчната тъкан и да се поддържа в най-добро състояние и с максимален жизнен тонус съхранената след травмата част от мозъка.
Всеки, преживял по-тежка черепно-мозъчна или гръбначномозъчна травма, трябва да се консултира редовно на три месеца до третата година след травмата с невролог.
Коментари