Отговаря д-р Борислав Герасимов, консултант по неврология на в. "24 часа" от старта на приложението "Докторе, кажи!" през 2001 г.

Туморите на мозъка биват първични и метастатични, а по начина на клинично протичане доброкачествени и злакачествени. Диагнозата тумор на мозъка винаги е много отговорна и невинаги е много лесна, особено в началните стадии на заболяването.

За тумор на мозъка трябва да се мисли винаги, когато се появи ново главоболие, което не се влияе от обичайните противоболкови средства, засилва се при пътуване с превозно средство, при промяна на положението на главата и особено когато е съпроводено с гадене и повръщане, след които обаче главоболието не се облекчава. За тумор опитните невролози мислят винаги, когато главоболието е все на едно и също място и не се мести и се засилва при разклащане на главата.

В зависимост от локализацията на тумора на мозъка могат да се появят и допълнителни огнищни симптоми, които подсказват за мястото на тумора, в определена част на мозъка. Болните могат да променят поведението си, да станат разсеяни, не особено адекватни. Може да се появят паметови нарушения, залитане, падане, световъртеж, нарушения в зрението, изтръпване на ръка или крак, последвана от слабост, нарушена работоспособност, раздразнителност, плачливост и други.

Всички тези симптоми не се явяват едновременно, но съчетанието на няколко от тях трябва да накара невролога да направи изследване с КТ (компютърна томография) или МРТ (магнитнорезонансна томография), като понякога за изясняване на вида и големината на тумора се налага да се добави контрастно вещество.

Всички тумори на главния мозък, независимо дали са доброкачествени или злокачествени, винаги нарастват в затвореното пространство на черепа и допълнително притискат и изместват мозъка, като влошават състоянието на болния за различен период от време, като понякога промените стават необратими.

Винаги при съчетание на главоболие с някой или няколко от посочените допълнителни симптоми потърсете второ мнение от по- опитен невролог, а при доказване на тумор на мозъка болният по най- спешния начин трябва да се консултира с неврохирург за оперативно лечение или за комплексно лечение с химиотерапия, лъчетерапия и клинично проследяване на резултатите в различните етапи на лечението. При доброкачествените тумори резултатите са отлични и болните се излекуват дефинитивно при успешна операция, която винаги е по-добра, когато е направена максимално рано и неврохирургичното отстраняване е почти винаги успешно.